Kniha se všemi rozhovory už se připravuje. Vyjít by měla den po skončení 100 statečných

Rozhovory se 100 statečnými se pokoušíme vydat i knižně. Pouhý den po odvysílání - Foto: Martin Karlík

Rozhovory se 100 statečnými se pokoušíme vydat i knižně. Pouhý den po odvysíláníFoto: Martin Karlík

Už více než 24 hodin v kuse zpovídají moderátoři Lucie Výborná a Jan Pokorný přímo ve studiu na Václavském náměstí zajímavé osobnosti z nejrůznějších oborů. Snaží se pokořit svůj loňský rekord v nepřetržitém moderování, když chtějí vydržet celkem 52 hodin a vyzpovídat rovných 100 hostů. A nejen to. Pokud vše vyjde, den po skončení akce vyjde kniha všech rozhovorů.

Do 24 hodin po skončení 100 statečných se v nakladatelství Grada pokusíme vydat knihu s rozhovory, které budou v rámci rozhlasového maratónu odvysílány. „Je nad námi bič. Rozhovory, které povedeme, musí být opravdu dobré – nesmíme zkrátka vypnout!“ prohlásil před začátkem akce moderátor Jan Pokorný.  

„Půjde o experiment. V jednom z hotelů na Václavském náměstí postavíme miniredakci, kde bude tým lidí všechny rozhovory on-line přepisovat. Čtyři dramaturgové budou ve spolupráci s korektory, grafiky a fotografem dávat knihu už během akce dohromady,“ popsal zástupce šéfredaktora Radiožurnálu Martin Ondráček.  

Žádný stres... 

Pokud vše klapne, měla by se hotová kniha křtít už v pondělí v 19 hodin. Rozhovory se tak přepisují a upravují už během vysílání.  

Tady se připravuje kniha všech rozhovorů, která by měla vyjít do 24 hodin po skončení rozhlasového maratónu - Foto: Martin Karlík

Tady se připravuje kniha všech rozhovorů, která by měla vyjít do 24 hodin po skončení rozhlasového maratónuFoto: Martin Karlík

„Dělám gramatické a stylové korektury, aby se text dobře četl. Někde vypadne čárka, někde je navíc, někde může být špatná shoda podmětu s přísudkem,“ popisuje například korektorka Tereza Kovanicová. 

Výroba knihy v takhle krátkém čase – to přece musí být obrovský stres! „Popravdě se to ani nezdá,“ říká reportér Martin Karlík přímo z improvizované redakce, která knihu připravuje. 

„Panuje tu velmi dobrá nálada. Všichni si tu jednotlivé rozhovory pročítají, komunikují o nich, konzultují, co by se dalo upravit, především jde o stylistiku.“ Oproti Janu Pokornému a Lucii Výborné mají členové této redakce jednu výhodu – v pravidelných intervalech se střídají. „Takže nemají takové kruhy pod očima,“ uzavírá Martin Karlík. 

A jak dlouho trvá, než se zaznamenaný a přepsaný rozhovor dostane do téhle miniredakce? Asi 90 minut. „Následující hodinu se tu rozhovor stylisticky upravuje a pak už putuje ke grafikovi,“ popisuje reportér. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als), Martin Karlík  (mkk)
Pořad: 100 statečných  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: 6. června 2014 15.00 - 8. června 2014 20.00  
 

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas