Hlásí se stanice Hvězda

Logo stanice Hvězda koncem 80. let 20. století - Foto: Archiv Českého rozhlasu

Logo stanice Hvězda koncem 80. let 20. stoletíFoto: Archiv Českého rozhlasu

Pojď na panáka! Tímto textem „poctili” škodolibí posluchači ústřední znělku zpravodajské stanice Československého rozhlasu Hvězda.

Svou premiéru si Hvězda odbyla za tuhé normalizace: 31. srpna 1970 v 8.30 hod. Stala se tak druhým celostátním programem Československého rozhlasu. Po několikajazyčném ohlášení začal program instrumentální verzí budovatelského pochodu Směr Praha, po němž následoval projev ředitele Bohuše Chňoupka. 

 

Znělka rozhlasové stanice Hvězda

Vložit na svůj web

Právě první tóny písně Směr Praha se na dalších skoro 30 let staly staniční znělkou. Hvězdu provázely až do jejího zániku 15. prosince 1989. Od 16. prosince 1989 se stanice přejmenovala na Československo a pochodová znělka už se z éteru neozvala. 

Hvězda vysílala zpočátku do druhé hodiny ranní, ale od 1. ledna 1973 dostala širší prostor a jako jediný okruh Československého rozhlasu vysílala 24 hodin denně. Hlavní náplní jejího programu bylo zpravodajství, doplněné o publicistiku, komentáře a hudbu. Přes den běžel magazín Tribuna Hvězdy, v němž se rozebírala témata jako plnění pětiletých hospodářských plánů, stavby průmyslových závodů, „socialistické myšlení a jednání“, výročí převratů a podobně. 

Název stanice nesla také hudební soutěž „Písničky pro Hvězdu“, která měla do rozhlasového vysílání přinést angažovanou popovou tvorbu. Jednotlivá kola tohoto klání se konala každý měsíc v jiném městě a měla předem dané téma, na které museli skladatelé a interpreti složit písničku (např. lidská povolání, dětská písnička, rodina, ale i Měsíc československo-sovětského přátelství nebo mírové hnutí). Na většinu „hitů“, které v rámci soutěže vznikly, už zapomněli posluchači i interpreti, jiné mají zpěváci v repertoáru dodnes. Třeba píseň Marie Rottrové Střapatá, nohatá vznikla v dubnu 1979 pro kolo s názvem Dítě a květina. 

 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas