Plašiče lesní zvěře u silnic se stávají terčem vandalů

18. leden 2012

I v Jihočeském kraji se terčem vandalů stávají modré odrazky a tak zvané pachové ohradníky. Ty však mají sloužit všem řidičům, protože brání zvěři, aby vběhla do silnice. Ta zvláště teď v zimě migruje za potravou. Navíc samotná komunikace ji může lákat vůní soli, kterou používají cestáři, a asfalt pod slunečním svitem vydává teplo.

Jak vysvětluje Luděk Králíček, který má na starost myslivost a ekologii v Českomoravské myslivecké jednotě, vandal si může přivodit nepříjemnosti: „Řada lidí si myslí, že si to nakrade, dá to na zahrádku a nebudou jim tam tak chodit zvířátka. To prostě není pravda. Systém je dělaný na ochranu komunikací a k ničemu jinému. Na našem trhu jsou dostupné i jiné repelenty a slouží právě k ochraně zemědělských plodin. Máme řadu zkušeností, že si to i děti nastrkaly do kapes. Pěna intenzivně zapáchá a opravdu se toho šest týdnů nedá zbavit.“

Pachový ohradník se skládá z kůlu, na kterém je pěna, která připomíná montážní pěnu a vylučuje zápach dravce. Maximálně po šesti měsících ji myslivci mění. Ty fungují 24 hodin denně, a tak se odrazky a pachové ohradníky mnohdy kombinují.

Jak Českému rozhlasu potvrdil jednatel českobudějovického Okresního mysliveckého spolku Pavel Pletka, po průzkumu na jihu Čech na konci minulého roku skutečně střety řidičů se zvěří poklesly: „Prakticky od konce června a července až do listopadu jsme instalovali v těch nejohroženějších místech našich silnic hlavně pachové ohradníky. Odrazky už tam většinou myslivecká sdružení měla. Podle statistiky u nás vychází procento úspěšnosti 60 až 70 procent, o tolik méně bylo střetů v porovnání s předcházejícím rokem.“

autor: Jiří Čondl
Spustit audio