Většina mořských ryb pochází ze sladkých vod

8. únor 2012
Monitor

Ryby vznikly v moři. Přesto mají celé tři čtvrtiny dnešních mořských druhů sladkovodní předky.

Paprskoploutvé ryby (Actinopterygii) jsou evolučně velmi úspěšnou skupinou, která tvoří asi 96 % současných mořských i sladkovodních ryb a dobrou polovinu všech žijících obratlovců. Její vznik se datuje do období spodního devonu před 400 miliony let. Asi o 100 milionů let později už paprskoploutvé ryby patřily k dominantním obratlovcům. Ancestrální skupinou, ze které se rozvíjely, byly ryby z řádu mnohoploutví (Polypteriformes), jejichž fosilie se nacházejí výhradně ve sladkovodních depozitech.

Znamená to, že většina dnešních mořských ryb pochází z řek či jezer. Studie biologů z Univerzity Stony Brook navíc naznačuje, že paprskoploutvé ryby se do oceánů nedostaly dříve než před 170 miliony lety. Nejsou však jediným takovým případem. Domovinou většiny dnešních kytovců jsou moře a oceány, ale jejich předkové žili na souši a vodnímu prostředí se přizpůsobovali v řekách. Vědci spekulují, že v geologickém měřítku mají druhy větší sklon k vymírání v mořích než na pevnině a v řekách či jezerech. Sladkovodní prostředí pak slouží jako zdroj nových druhů, které oceány znovu osídlí.

Zdroj: Proceedings of the Royal Society B

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.