Lesní zvěř v zimě sami nepřikrmujte, ptáčkům se zavděčíte slunečnicí

Zima je v plném proudu, studené počasí doléhá nejen na lidi, ale i na volně žijící zvířata. Možná máte chuť a touhu přírodě a zvířatům v tomto období pomáhat. V tom případě se hodí připomenout si zásady správného přikrmování zvěře. Jak správně pomáhat, na to jsme se zeptali Lucie Spálenkové z Ochrany fauny Votice.

Je teď vhodná doba zpestřovat jídelníček volně žijícím tvorům? Co bychom do krmelce měli přinést?

„V případě, že chceme pomáhat s přikrmováním lesní zvěře, měli bychom kontaktovat místní myslivecké sdružení. Nejsem zastáncem toho, aby široká veřejnost sama něco sypala do krmelců, protože i s tím nejlepším úmyslem se dá ublížit.“

Takže například jablíčka, která máme někde doma delší dobu uložená a pro lidi už k požívání nejsou, bychom zvěři dávat neměli?

„Špatně to není, ale myslivci mají rádi přehled o tom, co se do krmelců sype. Není výjimkou, že tam lidé dávají i psí granule. Tím určitě zvěři uškodí.“

Řada lidí má dobrý pocit, když si na zahradu umístí krmítko pro ptáky. Co do něj dát?

„Základní složku krmné směsi pro ptáky tvoří slunečnice. Jako zpestření můžeme do krmítka přidat vlašské nebo lískové oříšky, proso, ovesné vločky, čerstvé jablko, hovězí lůj a podobně.“

Podle mojí zkušenosti podobné směsi pro ptáčky z obchodů mizí. Buď jich obchodníci mají na skladě málo, nebo je o ně velký zájem. Mnohde ani vůbec nejsou k dostání. Jak by tedy měla pomoc ptákům vypadat, aby měla smysl, máte ještě nějaké tipy?

„V letošních mrazech můžeme ke krmítkům přidat i pítko pro ptáky. Nemají se kde napít a určitě jim tím uděláme radost. Zimní přikrmování jak ptactva, tak zvěře má pozitivní vliv. Jediným negativním jevem je přikrmování vodního ptactva na stojatých vodách. Kvůli dostatku potravy pak ptáci nemají potřebu přilétat na tekoucí vodu a ve výjimečných případech může dojít k jejich přimrznutí.“

autor: dkf
Spustit audio