V New Yorku se skrýval nový druh žáby

15. březen 2012
Monitor

Hustě zabydlený New York je nepravděpodobným místem objevu nového druhu poměrně velkého živočicha. Přesto k němu došlo.

Skokanům rodu Rana se v Americe říká leopardí žáby. Žije zde asi 14 druhů, které jsou si navzájem velmi podobné. Při zkoumání leopardích žab proto vědci používají data získaná zkoumáním DNA. Udělal to i Jeremy Feinberg z Rutgersovy univerzity a jeho kolegové z dalších amerických univerzit, kteří odchytávali skokany z jezírek v hustě zabydleném newyorském obvodu Staten Island. Ke svému obrovskému překvapení zjistili, že mají v rukou dosud neznámý kryptický druh.

Je pravděpodobné, že zatím nepojmenovaný skokan kdysi žil na Manhattanu. V současnosti se kromě Staten Islandu vyskytuje také na pevnině New Yorku a v New Jersey. Od jiných druhů leopardích žab, kterým je k nerozeznání podobný, jej kromě DNA odlišuje také neobvyklý hlasový projev. Místo dlouhého „chrápání“ nebo rychlého „kvokání“ vydává krátké opakované kvákání. Divného skřehotání si vědci všimli už koncem 19. století, ale odhalení jeho původce umožnily až moderní genetické metody.

Zdroj: ScienceDaily, Molecular Phylogenetics and Evolution

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.