Stromy elektrifikují atmosféru

22. březen 2012

Stromy se tradičně považují za zelené plíce naší planety. Podle nejnovějších výzkumů však také přispívají k elektrifikaci atmosféry.

O souvislosti mezi stromy a elektřinou v atmosféře se dlouho spekulovalo. Objevit její mechanismus se však podařilo teprve vědcům z Queenslandské technologické univerzity. Z výsledků měření na různých lokacích v okolí australského města Brisbane zjistili, že ve vzduchu lesnatých oblastí je dvakrát vyšší koncentrace pozitivně a negativně nabitých molekul než v otevřené travnaté krajině.

Příčinou tohoto jevu je podle vědců alfa záření radioaktivního prvku radonu, které ionizuje molekuly obsažené ve vzduchu. Radon je vedlejším produktem rozpadu radia, které se v malých množstvích vyskytuje v horninách. Je rozpustný ve vodě, což znamená, že z hornin může přecházet do spodních vod. Stromy tuto vodu bohatou na radon nasávají kořeny a svými listy či jehlicemi odpařují do ovzduší. Vlastně tak fungují jako radonová pumpa, která prvek vytahuje ze země a předává do atmosféry, kde radon vytváří molekulární ionty. Zvláště to platí pro stromy s hlubokými kořeny, jako jsou například australské eukalypty. Podle propočtů stromy v eukalyptových lesích odpovídají za celých 37 % vzdušného radonu. Vzhledem k tomu, že lesy pokrývají téměř čtvrtinu povrchu Země, je to bezesporu významný objev.

Zdroj: ScienceDaily, Environmental Science & Technology

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.