V Evropě přibývá pylu

17. duben 2012
Monitor

Klimatické změny zřejmě zvyšují množství pylu v Evropě. Je proto pravděpodobné, že alergických reakcí na kvetoucí rostliny bude stále přibývat.

Během pylové sezóny trpí miliony lidí kýcháním, slzícíma očima a dalšími příznaky alergie na pyl. Jejich počet se každým rokem zvyšuje, což podle vědců může souviset i s globálními změnami klimatu. Laboratorní experimenty a několik menších studií pod širým nebem ukázaly, že v prostředí se zvýšenou koncentrací vzdušného oxidu uhličitého rostliny intenzivněji rostou. Naneštěstí pro alergiky přitom také produkují větší množství pylu. Vyšší teplota a přítomnost invazivních druhů navíc pylovou sezónu prodlužují.

Mezinárodní tým výzkumníků pod vedením ekoklimatoložky Annette Menzelové z Technické univerzity v Mnichově dlouhodobě sledoval množství pylu ve třinácti evropských státech. Výsledky jejich práce dokazují, že množství pylu v Evropě skutečně stoupá. Zvláště dramatický je tento vzestup ve městech, kde se koncentrace pylu průměrně zvýší o 3 % za rok. Ve venkovských oblastech je to jen 1 % za rok. Nejpravděpodobnější příčinou tohoto trendu je podle vědců zvýšená koncentrace oxidu uhličitého. Dnes jí trpí především hustě zalidněná a znečištěná města, která jsou sušší a o 1 až 3 stupně Celsia teplejší než okolní oblasti. Dá se však očekávat, že v budoucnosti se podobné podmínky rozšíří i do venkovských oblastí.

Zdroj: Technischen Universität München

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.