Nanohoubička na čištění ropných skvrn

11. květen 2012
Monitor

„Houba“ tvořená uhlíkovými nanotrubičkami účinně nasává ropu z vody. S pomocí počítačových simulací ji vyvinuli vědci z Národní laboratoře Oak Ridge.

Uhlíkové nanotrubičky tvoří stočené pláty uhlíku o síle jednoho atomu. Získat velkou masu uhlíkových nanotrubiček pro speciální aplikace bývá obtížné. Počítačové simulace však naznačily, že „růst“ nanotrubiček by mohlo podpořit přidání boru, který má jiný počet vazebných valenčních elektronů než uhlík. Atomy boru tak naruší pravidelné uspořádání uhlíkového listu a vytvoří jakési „lokty“, které trubičkám pomáhají vytvářet trojrozměrnou síť. Díky tomu vědci namísto rovných nanotrubiček získali houbovitou strukturu, která je viditelná pouhým okem.

Experimenty s tímto materiálem prokázaly, že uhlíková nanohouba velmi efektivně absorbuje ropu a odpuzuje vodu. V závislosti na hustotě své trojrozměrné sítě dokáže nasát takové množství ropy, které odpovídá až stonásobku její hmotnosti. Nanohouba by se tak mohla výhodně uplatnit při čištění ropných skvrn. Její materiál je podle vědců dost robustní na to, aby vydržel opakované použití a magnetické vlastnosti by zase umožnily jednoduchou kontrolu a odstranění houby z prostředí.

Uhlíková nanohouba efektivně absorbuje ropu a odpuzuje vodu.

Zdroj: Oak Ridge National Laboratory

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.