Po nákaze prvoky hynou zvonci, lidé ohroženi nejsou

23. květen 2012

V posledních dnech se v Čechách objevují hromadné úhyny zvonků zelených, způsobené parazitickými prvoky bičenkami. K přenosu může docházet na krmítkách, důrazně proto doporučujeme ptáky až do zimy nepřikrmovat. Lidé se obávat nemusejí, nejde o ptačí chřipku ani jinou nemoc přenosnou na člověka.

„Obracejí se na nás lidé s žádostmi o radu, co mají dělat, když jim najednou na krmítku hynou zvonci,“ říká Josef Duben, mluvčí Státní veterinární správy. „Veterináři ve Státním veterinárním ústavu provedli rozbory, vyloučili, že by se jednalo o ptačí chřipku, ale našli v jícnu uhynulých ptáků velké množství bičenek.“

„Jedná se s největší pravděpodobností o bičenku drůbeží (Trichomonas gallinae), která postihla zvonky a pěnkavy již v roce 2005 v Anglii,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO. „Od té doby se objevila ve Skandinávii a nyní i u nás.“

Trichomonóza, jak se nákaze bičenkami říká, se vyskytuje především u holubů. V Anglii ale postihla i další ptáky, především zvonky a pěnkavy. Na některých místech se rozšířila natolik, že hnízdících ptáků těchto druhů ubylo o čtvrtinu, celkem přes půl milionu.
Lidé se nákazy obávat nemusejí, ptačí bičenky nejsou přenosné na savce, tedy ani na člověka. K přenosu nákazy mezi ptáky může ale docházet na krmítkách.

„Bičenky se šíří přímým přenosem, vzdušný kyslík je zabíjí, nevydrží mimo ptačí tělo déle než několik hodin,“ vysvětluje Zdeněk Vermouzek. „Právě na krmítkách dochází ke kontaktu více ptáků, infekce se zde snadno přenáší. Pokud chceme ptákům pomoci, měli bychom s přikrmováním ihned přestat a začít nejdříve za prvních mrazů.“

autor: ČSO
Spustit audio