Paraziti brání vymýcení tuberkulózy skotu

23. květen 2012
Monitor

Britští vědci zřejmě odhalili důvod, proč v jejich zemi selhává program na vymýcení tuberkulózy skotu. Jsou jím vnitřní paraziti, kteří znemožňují identifikaci nakažených zvířat.

Bovinní tuberkulózu vyvolává bakterie Mycobacterium bovis. U nás i v dalších zemích již byla nemoc vymýcena, ale problematická zůstává například ve Velké Británii. V loňském roce zde kvůli tuberkulóze muselo být utraceno asi 25 000 krav. Za hlavní příčinu, proč v Británii tuberkulóza skotu tak úporně přetrvává, bývají považováni jezevci, kteří vytvářejí přirozený rezervoár původců nemoci. Odstřel jezevců však problém nevyřešil a nová studie naznačuje, že praví viníci jsou mnohem nenápadnější.

Motolice jaterní (Fasciola hepatica) je běžný vnitřní parazit skotu. Výzkum víc než 3000 stád mléčného skotu z Anglie a Walesu odhalil, že přítomnost motolic snižuje senzitivitu testů na tuberkulózu. Takzvané tuberkulinové testy jsou založeny na injekci proteinů z bakterie Mycobacterium bovis, která u infikovaných zvířat vyvolá zánětlivou kožní reakci. Pokud je však zvíře nakaženo také motolicemi, k reakci nedojde a test bude mít falešně negativní výsledek. Kráva infikovaná tuberkulózou tak unikne pozornosti a bude nemoc přenášet na další kusy dobytka nebo divoce žijící zvířata.

Motolice jaterní (Fasciola hepatica)

Zdroj: Nature Communications, University of Liverpool

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.