10 milionů let na obnovu po největším vymírání

28. květen 2012
Monitor

Před 252 miliony let se na Zemi odehrálo největší vymírání všech dob. Obnova podle nové studie trvala téměř 10 milionů let.

Velké vymírání na rozhraní permu a triasu přežilo jen kolem 10 % rostlinných a živočišných druhů. Jeho příčinou zřejmě byla série environmentálních šoků: globální oteplení, kyselé deště, okyselení oceánů a nedostatek kyslíku v nich. Některé skupiny živočichů jako amoniti se vzpamatovaly a začaly diverzifikovat velmi rychle, během 1 až 3 milionů let, ale u dalších vymírání pokračovalo i během začátku triasu. Triasové ekosystémy se podle nové studie nestabilizovaly dřív než za 8 až 9 milionů let po skončení krize.

Důvodem tohoto odkladu mohly být jak interakce mezi přeživšími druhy tak to, že neutěšené podmínky neustaly okamžitě, ale ještě se opakovaly v průběhu 5 až 6 milionů let po velkém vymírání. Život, který se jakž takž vzpamatoval, tak opětovně srážely na kolena další a další uhlíkové a kyslíkové krize. Z živočichů, kteří je dokázali ustát, však vznikly zcela nové skupiny jako například předkové dnešních korýšů a dinosaurů nebo mořští plazi. Tito živočichové se pak stali základem komplexnějších moderních ekosystémů.

Zdroj: Science Daily, Nature Geoscience

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.