Neobvyklý přírůstek v chomutovské stanici pro handicapované živočichy

29. květen 2012

Stanice pro handicapované živočichy Podkrušnohorského zooparku přijímá celoročně poraněné či jinak handicapové volně žijící živočichy. Jsou mezi nimi i rarity.

Nejčastěji se sem dostanou netopýři, poštolky, rorýsové a káňata. Na podzim jsou často přijímáni ježci, kteří by v přírodě díky nízké hmotnosti nepřežili. Zesláblí ježci přečkají zimu ve Stanici pro handicapované živočichy a na jaře, většinou v dubnu nebo na začátku května jsou vypuštěni zpět do přírody. V posledních dnech bylo do Stanice přijato například nesamostatné mládě puštíka obecného, strakapouda nebo sýkory koňadry.

Neobvyklým příchodem jsou dvě mláďata kuny skalní. Malé kuny vypadly z nepřístupného místa
pod střechou přímo do dílny v Březně u Chomutova a protože nemohly být vráceny zpět k matce, postarali se o ně pracovníci zooparku.

Zpočátku je chovatelka Hana Palubjaková krmila náhradním mlékem z malé lahvičky, v současné době již přijímají pevnou stravu. „Jejich krmnou dávku tvoří drobní hlodavci, kousky masa, vajíčka a ovoce. Velmi rychle rostou a brzy už budou soběstačné,“ doplnila chovatelka. Do volné přírody se ale již nevrátí, ztratily totiž ostražitost vůči lidem.

„Většina zvířat je do Stanice dovezena s dobrým úmyslem pomoci“, upřesnila ředitelka zooparku Bc. Iveta.Rabasová. „Je ale nutné vždy dobře zvážit, zda zvíře naši pomoc opravdu potřebuje. Matka se může vzdálit od mláďat i na několik hodin a stává se, že po návratu najde hnízdo prázdné. Lidský zásah potřebují pouze zvířata, která jsou viditelně zraněná nebo opuštěná a která by bez naší pomoci ve volné přírodě nepřežila.“ dodala.

autor: Podkrušnohorský ZOOPARK Chomutov
Spustit audio