Víra v peklo snižuje kriminalitu

20. červen 2012
Monitor

Náboženství je často vnímáno jako obranná zeď proti neetickému chování. V případě kriminálních činů však záleží především na tom, jestli je vyšší moc spíš odpouštějící, nebo naopak trestající.

Vztahy mezi náboženstvím a kriminalitou zkoumal profesor psychologie Azim Sharrif z Oregonské univerzity. Jeho studie pokrývá období dlouhé 26 let a zahrnuje údaje o téměř 150 000 lidech z 67 zemí. Z výsledků vyplývá, že ve společnostech, kde je silnou součástí náboženství „trest“ udělený nadpřirozenou mocností, je míra kriminality nižší. Například v zemích, kde většina lidí víc věří v nebe, než v peklo, bude kriminální činnost pravděpodobně o hodně vyšší než tam, kde je víra vyrovnaná.

Objev, že víra v peklo snižuje národní kriminalitu, zatímco víra v nadpřirozenou benevolenci ji zvyšuje, odpovídá i výsledkům dřívějších laboratorních studií. Ty například prokázaly, že studenti, kteří věří v odpouštějícího boha, podvádějí častěji než ti, jejichž bůh je spíše trestající.

Zdroj: University of Oregon, PLoS ONE

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.