Nový pohled na opeřené dinosaury

3. červenec 2012
Monitor

Objev dinosauřího mláděte z Německa ukazuje, že peří mohli mít úplně všichni draví teropodní dinosauři.

Asijské nálezy dokládají, že u dinosaurů se vyskytovaly různé typy vláknitého „protopeří“ i skutečných per. Téměř všichni dosud známí opeření dinosauři (výjimkou je Psittacosaurus a Tianyulong) patří mezi vývojově nejpokročilejší teropodní dinosaury ze skupiny Coelurosauria. Do ní patří ikoničtí dravci jako tyranosaurus či velociraptor a také dnešní ptáci. Nově objevený druh dinosaura ze severního Bavorska však dokazuje, že peří měli i teropodní dinosauři, kteří nebyli blízce příbuzní ptákům.

Pod ultrafialovým světlem vědci na fosilii objevili stopy vláknitého peří.

Dinosaurus Sciurumimus albersdoerferi žil před 150 miliony lety. Rodové jméno, které znamená „napodobující veverku“ dostal podle nápadně dlouhého ocasu. Nalezená fosilie patří mláděti dlouhému asi 70 centimetrů, které se pravděpodobně živilo hmyzem a jinou drobnou kořistí. Pod ultrafialovým světlem vědci na fosilii objevili stopy vláknitého peří, které zřejmě pokrývalo celé tělo. Sciurumimus albersdoerferi patří do skupiny Megalosauroidea, která se na vývojovém stromě teropodních dinosaurů nachází o mnoho níže než coelurosauři. Jeho objev tedy mění náš pohled na výskyt peří u dinosaurů – nyní se zdá pravděpodobné, že opeření mohli být (alespoň v určitém stupni vývoje) všichni teropodní dinosauři.

Zdroj: ScienceDaily, PNAS

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.