Svůdná vůně mechu

20. červenec 2012
Monitor

Pohlavní rozmnožování mechů nezajišťují jen vítr a voda. Významně se na něm podílí také chemická komunikace mezi mechovými rostlinkami a drobnými členovci.

Mechy (Bryophyta) se rozmnožují dvojím způsobem. Při nepohlavním rozmnožování nová rostlinka vzniká z úlomků stélky nebo z mnohobuněčných útvarů známých jako gemy. Pohlavní rozmnožování vyžaduje, aby se k sobě dostaly samčí a samičí gamety, které se tvoří na samčích pohlavních orgánech pelatkách a samičích zárodečnících. Až dosud se zdálo, že gamety mechů transportuje jen vítr nebo prudký déšť. V roce 2006 však vědci objevili ještě dalšího hráče: drobné členovce jako jsou roztoči a chvostoskoci (Collembola), kteří napomáhají oplození tím, že roznášejí gamety mezi stélkami mechu.

Nyní se ukazuje, že členovce přitahuje vůně, kterou mechy vydávají. Laboratorní experimenty vědců z Portlandské státní univerzity v Oregonu odhalily, že kosmopolitní mech rohozub nachový (Ceratodon purpureus) v době rozmnožování uvolňuje komplexní těkavé látky, které jsou pro chvostokoky velmi atraktivní. Mech tak vlastně dělá to samé jako „vyšší“ cévnaté rostliny, které k sobě vůní květů přitahují opylovače.

zdroj: Nature

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.