Ptačí chřipka zabíjí tuleně

31. červenec 2012
Monitor

V Nové Anglii se vynořil nový kmen ptačí chřipky, který napadá savce. Zatím na něj umírají mladí tuleni.

V září loňského roku se na plážích od jihu Maine po sever Massachusetts začal objevovat velký počet mrtvých či umírajících tuleňů obecných (Phoca vitulina). Během tří měsíců zahynulo 162 zvířat, z nichž většina byla mláďata ne starší než 6 měsíců. Ohledání těl prokázalo těžký zápal plic a výskyt kožních lézí. Špatná zpráva je, že onemocnění tuleňů vyvolal dosud neznámý kmen ptačí chřipky, který dostal označení H3N8.

Po osekvenování jeho genomu a po fylogenetické analýze vyšlo najevo, že H3N8 je potomkem viru ptačí chřipky, který od roku 2002 cirkuluje mezi americkým vodním ptactvem. K jeho přeskoku z ptáků na savce tedy muselo dojít v relativně nedávné době. Je to způsobené tím, že virus H3N8 mutací získal schopnost navazovat se na molekuly kyseliny sialové, které se hojně vyskytují v horním dýchacím traktu savců včetně člověka. Další mutace naznačují, že je vysoce infekční a může vyvolávat závažné onemocnění. „Tulení“ virus H3N8 je tak zřejmě dalším kmenem ptačí chřipky, který by se mohl přenést ze zvířat na člověka a vyvolat pandemii.

Zdroj: Columbia University's Mailman School of Public Health

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.