Výkvět českého jazzu i alternativy na Ukrajině

17. září 2012

V krymské tatarštině znamená Köktöbel Země modrých kopců, za sovětské éry toto černomořské letovisko dočasně přejmenovali na Planerskoje a dnes je dějištěm jednoho z největších ukrajinských jazzových festivalů.

Letošní ročník hostil hned čtyři české skupiny v čele s triem vedeným jedním z našich nejlepších jazzových pianistů nastupující generace Vojtěchem Procházkou. Při bližším pohledu na program objevíte, že se jedná o rafinovaně poskládanou mozaiku generace, která český jazz posunula mílovými kroky dopředu. Tito talentovaní mladíci mají společné to, že sice vycházejí z jazzu, ale žánrové hranice nerespektují. Jejich životy se proplétaly v řadě jedinečných sestav. Saxofonista Marcel Bárta ze skupiny Muff byl spolu s Procházkou pilířem experimentující skupiny Vertigo. Basista Tomáš Liška z Points je tichým katalyzátorem širokého spektra projektů včetně tria s italským bandoneonistou Danielem Bonaventurou, ale hraje i s Martou Töpferovou a Druhou Trávou. Vedoucí Points, Luboš Soukup, působí v celkem sedmi sestavách odlišných žánrově, koncepčně i národnostně, hrají v nich Češi, Poláci a Dánové. Vazba českých muzikantů na světově osvědčenou značku skandinávského jazzu stojí ostatně za hlubší studii, Vojtěch Procházka založil své trio během studií v Norsku s norskými hráči.

02709422.jpeg

Tento rafinovaně propojený hudební puzzle by ovšem nebyl kompletní bez čtvrté, a navzdory jen dvojčlennému obsazení zcela zásadní sestavy - v Kuzmich Orchestra hraje jeden z pilířů brněnské alternativy, který působil například v Dunaji s ivou Bittovou, Josef Ostřanský. Jeho protihráčkou je Dorota Barová, dobře známá z dvojice Tara Fuki. Ostřanský byl šedou eminencí, která Tara Fuki vypustila do světa, když u něj obě muzikantky v kuchyni cvičily a on jim začal jako manažer domlouvat koncerty.

Český den na festivalu v Koktebelu zorganizovalo České centrum v Kyjevě, reportáž z celého programu, který kulminoval koncertem Gorana Bregoviće připravil Petr Dorůžka.

02709421.jpeg
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.