Než svěříte své peníze do úschovy advokátovi, ověřte si, zda je pojištěn

Pokud prodáváte nebo nakupujete nemovitost, často putují peníze určené k transakci nejdříve do takzvané advokátní úschovy. Případ právníka Miloše Vlasáka, který je podezřelý ze zpronevěry padesáti miliónů korun od klientů realitní kanceláře, však svědčí o tom, že co bývá zvykem, nemusí být vždy jistotou. Jak se vyhnout potížím a podvodům při prodeji i koupi nemovitosti? Poradil nám Ondřej Mašín, odborník ze serveru DumRealit.cz.

Jak lze bez rizika koupit nemovitost a zaplatit za ni, aniž bychom riskovali, že o své peníze přijdeme?

„Pokud nemovitost kupujeme přímo od vlastníka, měli bychom si samozřejmě ověřit, zda je dotyčný člověk skutečně majitelem nemovitosti. Chtít vidět list vlastnictví a ohlídat si, jestli nemovitost není zatížena nějakým zástavním právem nebo exekucí.

V případě, že kupujeme nemovitost přes realitní kancelář, měla by tyto věci udělat za nás. Přesto pro jistotu doporučuji, aby si je potenciální kupující prověřil i sám.“

Existují vůbec postupy, které nám zaručí stoprocentně bezproblémový průběh transakce, tedy takový, kdy vůbec neriskujeme?

„Určitá míra rizika je asi v každém obchodě. Aktuálně asi narážíte na případ pana doktora Vlasáka. Ti, kdo nemají důvěru v úschovu peněz u advokáta, mohou zvolit bankovní úschovu. Ta je sice o něco dražší, nicméně pravděpodobnost, že bychom o peníze přišli v některé z bank, je velmi malá. Můžeme taky zvolit notářskou úschovu, která je pojištěna ze zákona.“

Je úschova peněz u advokáta něčím garantována? Jak to vlastně funguje?

„Každý advokát by měl být ze zákona pojištěn, ale je tam limit. Zákonem stanovený limit bývá tři milióny korun, nadstandardně pojištěný může být třeba až na sedm miliónů.

Já sám například spolupracuji s advokátem, který má uzavřenou pojistku na deset miliónů korun. I toto – tedy zda má advokát uzavřenou pojistku a do jaké částky – lze prověřit. Někdy advokát záměrně odmítá přijmout vyšší sumu, než na jakou je pojištěn.“

Mluvili jsme o samotných částkách za koupi nebo prodej. Jak to ale je se zálohami, které bývají často požadovány, když nemovitost kupujeme? Co dělat, abychom nepřišli ani o zálohu?

„Pokud chceme být opravdu stoprocentně opatrní, můžeme požadovat složení rezervační zálohy až oproti podpisu smlouvy o smlouvě budoucí nebo návrhu kupní smlouvy.

Neexistuje žádná povinnost skládat rezervační zálohu za každou cenu. Můžeme ještě vyjednávat kupní smlouvu, prověřit si list vlastnictví a chtít vědět o celém průběhu obchodu. Jakým způsobem bude transakce realizována, kam budou směřovat peníze a kdy se teprve dostanou k vlastníkovi – tedy na základě čeho budou vyplaceny.“

Jaké kroky protistrany by nám během prodeje či koupi nemovitosti měly být už na první pohled podezřelé?

„Například pokud se vám právě někdo zdráhá ukázat list vlastnictví nebo nechce identifikovat, kdo je vlastníkem nemovitosti. V případě, že na nemovitosti váznou nějaké zástavy nebo dluhy, odmítá rozkrýt výši těchto částek a způsob, jak budou řešeny. Na to bych si dal určitě pozor.“

autor: Radiožurnál
Spustit audio