Vědci liberecké univerzity přišli s novinkou, která si poradí s bakteriemi i viry

20. listopad 2012

Polibek smrti pro bakterie - tak by se dala s nadsázkou nazvat novinka vyvinutá na liberecké univerzitě. Jedná se o speciální vrstvu, vyrobenou za pomoci takzvaných nanotechnologií. Ničí nejen bakterie, ale taky viry a plísně.

Až se dostane nový patent do praxe, bude to znamenat záchranu spousty lidí, kteří umírají v nemocnicích a dalších zdravotnických a sociálních zařízení na následky bakteriálních infekcí, na něž už nezabírají žádná antibiotika, tvrdí lékař Petr Otepka a dodává: „Navíc se vynořují nemoci typu tuberkulózy právě proto, že přestávají fungovat antibiotika jako celek. Dnes už máte pracoviště, kde mají v trezoru jedno jediné antibiotikum, které je schopno jim vyřešit nákazu.“

Petr Otepka testuje unikátní nanovrstvu ve své firmě na základě licenční smlouvy s libereckou univerzitou. Šéfka výzkumného univerzitního týmu, Irena Lovětínská Šlamborová vysvětluje, jak nová nanotechnologie funguje: „Tou nejdůležitější aktivní složkou je stříbro ve formě kladné částice, které má tu úžasnou vlastnost, že při kontaktu s bakterií, která může způsobit tyto problémy, se do té bakterie dostane a okamžitě jí zabíjí.“

Antibakteriální nanovrstva snese umývání, praní a další běžné ošetření. Třeba při aplikaci na textil vydrží až padesát vyprání, aniž by ztratila účinnost. Mimo jiné se ukázalo, že vrstva efektivně ničí i vir HIV, a tak se nabízí její uplatnění na kondomech a v lubrikantech. Největší šance na uplatnění má ale na operačních sálech, jednotkách intenzivní péče, na odděleních transplantačních či neonatologických. Antibakteriální nanovrstva by se na trh mohla dostat už příští rok.

Spustit audio