Designéři, chráněné dílny a vysoké napětí

25. únor 2013

Od velké obchodní společnosti nemusí být nutně vždycky daleko k pomoci znevýhodněným či zranitelnějším. Řada firem si zakládá na své společenské odpovědnosti nebo přímo filantropických programech. Poslechněte si, co jsme natočili o projektu Design pro chráněné dílny.

Akciová společnost ČEPS, která provozuje elektrickou přenosovou soustavu ČR, je jedním z největších firemních filantropů u nás. Vedle přímých investic do neziskového sektoru je ČEPS také první společností, která v rámci projektu Design pro chráněné dílny propojuje práci špičkových českých designérů s výrobou chráněných dílen. S designéry začal ČEPS spolupracovat v roce 2007, o dva roky později se ustálilo partnerství s o. s. Design Aliance, ve kterém jsou zastoupeni produktoví i grafičtí designéři – Maja Rašková, Petr Mikošek, Martin Přibík, Michaela Vrátníková, Filip Cvrček a další.

„Designéři vytvářejí firemní dárky, které se používají ve firemní komunikaci a které mohou zpracovávat, vyrábět nebo se na nich aspoň částečně podílet chráněné dílny,“ říká předseda Design aliance Pavel Kuklík. „Do této spolupráce se dodnes zapojila chráněné dílny Sluneční zahrada, Drutěva a Náruč.“

Zajímavostí je, že například nápojový set Izolátor designéra Petra Mikoška se dočkal i nezávislého ocenění. „Pro svou výtvarnou i sklářskou kvalitu je dneska tento set zastoupen ve stálé sbírce Uměleckoprůmyslového musea v Praze,“ dodává Pavel Kuklík. Tato sada ale patří mezi ty výrobky, na kterých se chráněné dílny nepodílely. Ne vždy je to totiž možné. „Pracovníci dílen jsou mnohdy velmi těžce postižení lidé, jako například ve Sluneční zahradě. Mají svůj výrobní program, své schopnosti, technologické možnosti. Tam, kde to jde, se snažíme vytvářet věci tak, aby se na nich mohli podílet.“

Určitá specifika práce chráněných dílen připomíná i Zuzana Dvořáková, ředitelka firemní komunikace ČEPS: „Je to složité, ti klienti mohou pracovat jen dvě hodiny denně, a to ještě s přestávkami. Takže když pak máte požadavek, že byste teď hned potřebovali dvě stě mýdel, tak oni vám je jsou schopni dodat třeba za rok. Je to založené na dlouhodobé spolupráci a pochopení na všech třech stranách.“

02834469.jpeg

Jedna z designérek Design Aliance, Michaela Vrátníková, která je autorkou textilních hraček ve tvaru stožárů vysokého napětí, popisuje, jak její návrh ovlivňovalo, kdo bude výrobek realizovat: „Tihle Stožárníčci, jak my jim říkáme, byli navrženi z textilu, což už samo o sobě nahrává chráněným dílnám. Většina z nich s textilem pracovat umí, navíc umožňuje použít relativně jednoduché technologie.“

Na letošek připravili tvůrci z Design Aliance další sadu předmětů pro ČEPS, na náušnicích od Michaely Vrátníkové a otvíráku od jejího kolegy ze studia BOA Petra Mikoška se budou opět podílet chráněné dílny, další návrhy designérů pak vzniknou mimo ně.

Spolupráce s Design Aliancí a chráněnými dílnami je ale jen jednou z mnoha benefičních aktivit ČEPSU. „My úzce spolupracujeme nejen s chráněnými dílnami, ale i s organizacemi napříč celou společností, od malých dětí po naše nemocné či staré spoluobčany. Máme spolupráci s hospici, dětskými domovy, různými ústavy, ale hodně spolupracujeme třeba se sportovními oddíly. Také se trošku pohybujeme v umělecké sféře a pomáháme českému umění,“ uzavírá úctyhodným výčtem Zuzana Dvořáková.

autor: Robert Candra
Spustit audio