Podle Dominika Duky má papež František smysl pro vtip a žert

29. duben 2013

Dnešním (29. dubna) hostem byl kardinál a arcibiskup pražský Dominik Duka, který nedávno oslavil kulaté životní jubileum.

Program čerstvého sedmdesátníka Dominika Duky na 12. a 13. března letošního roku byl jasný. Účastnil se totiž konkláve, tedy volby nového papeže. „Byly to okamžiky nesmírně překvapivé, ale také chvíle, kdy atmosféra v Sixtinské kapli má svoji emocionalitu a do jisté míry se člověk může dotknout vlastního poslání. Tamní prostředí ukazuje, že církev přeci jenom není jen lidské dílo, ale že je v ní také ono ovanutí Ducha svatého. To koneckonců připomínají i Michelangelovy fresky, které vznikaly v době, kdy se zdálo, že je s katolickou církví totálně konec.“

Plesnivina, moli, jezoviti
Češi si papeže Františka, coby jezuitu, často dávají do souvislosti se slovy Karla Havlíčka Borovského o hubitelích českých knih. „Musíme si uvědomit, že tomu tak docela nebylo. Ten zápas byl důsledkem Augsburského sněmu. Víme, že cenná díla byla zachována a většina hodnotných publikací zůstala v knihovnách. V Biskupské knihovně v Hradci Králové jsem dokonce měl možnost sledovat cenzorské řádění pátera Koniáše, kde byly určité škrty, ale šlo skutečně o drobnosti. Myslím, že je zapotřebí přijmout pravdu, že tu byla cenzura, likvidace knih a omezování náboženské svobody. Jezuitskému řádu ale také vděčíme za mnohé, např. za tvorbu naší krajiny, která si stále zachovává barokní rys.“

Papež František zdraví účastníky inaugurační mše

Pouť na Velehrad
Jak kardinál prozradil, neodpustil si sdělit novému papeži svůj zajímavý postřeh. „Řekl jsem mu, že se stal zázrak, protože se z něj, jako z jezuity, stal dominikán, o čemž svědčí jeho bílý papežský oděv.“ Na tato slova prý hlava katolické církve reagovala úsměvem. „Je to člověk, který má smysl pro vtip a žert a myslím, že tímto výrokem jsem si také otevřel cestu a mohl jej pozvat na Velehrad.“ Odpovědi na výzvu k návštěvě se ovšem jako jediný dočkal Pavel Vošalík, velvyslanec ČR při Svatém stolci. „Dostalo se mu reakce: Maybe, perhaps. Takže je to možné, je to naše malá naděje. Návštěva papeže na Velehradě by měla svůj smysl a dopad nejenom pro Českou republiku. Významná, i když blesková, návštěva by to byla i v rámci evropského kontextu.“

K dominikánům ho přilákala větší svoboda
Jeho otec byl profesionální voják a arcibiskup pražský o něm mluví jako o svém idolovi. Nejprve chtěl být pilotem a poté námořníkem. Lákalo ho prý být mimo tuto zem. „Možná, že to byl trošku únik z toho, s čím jsem byl od dětství častován. Poznal jsem, že zem je slzavé údolí a často i kriminál. I když jsem si se spoluvězni někdy říkal, že je otázkou, kdo je za mřížemi: jestli my na Borech, nebo ti, kteří chodí po ulici.“ Ve 14 letech byl v kázání osloven mnichem, který vyprávěl, že chtěl utéct z kněžství. Nakonec tak ale neučinil. Dominik Duka se pak rozhodoval, jestli se stane členem jezuitského, nebo dominikánského řádu. „Když jsem měl v prvním ročníku teologické fakulty možnost setkat se s Metodějem Habáněm, věděl jsem, že se dám k dominikánskému řádu. Možná mi učarovala jeho bílá barva, ale i způsob života, kde je více demokracie a rovněž společná modlitba, liturgie.“

Arcibiskupský palác v Praze

Jak Dominik Duka vzpomíná na svou maminku a dětsví, které většinou trávil jen po jejím boku? Co pro něj znamená bible a jak se cítí jako člen Etického fóra ČR? Nejen to, ale i mnohem více, se dozvíte v audiozáznamu rozhovoru (viz "Přehrajte si celý příspěvek").

autor: Pavla Kopřivová
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.