Málo se ví, že muslimský terorismus zabíjí víc muslimů, než lidí ze západu, řekl Břetislav Tureček

9. červenec 2013

Hostem byl český novinář a fotograf Břetislav Tureček, zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě. Původně avizovaný rozhovor s Vlastimilem Vondruškou uvedeme v náhradním termínu.

Jeho posláním je novinařina
Jak se Břetislav Tureček dostal na tak exotická místa jakým pro nás, Evropany, určitě Blízký východ je? „Já byl takové zpolitizované dítě. To mi zůstalo a pořád rád vyhledávám nové věci a vyzvídám, jak se kde lidem žije. Už v době vysokoškolských studií mi došlo, že mým posláním je novinařina. Pak vznikala otázka, kde ji dělat? V Evropě to je jedna velká nuda a tak jsem hledal a našel zajímavosti v orientu. Začínal jsem před 20. lety a posledních 5,5 roku jsem byl, až do června v Jeruzalémě jako zpravodaj Českého rozhlasu.“

Jazyk?
Jak to má se znalostí jazyka? Pro nás to jsou doslova nevyslovitelné slova. „Já se domluvím persky, anglicky, rusky. A mnohdy to byla improvizace, ale nakonec se vždy domluvím. A snad to nebylo nikdy na mé práci znát.“

Islám
Napsal tři knihy o islámu. Máme se islámu bát? „Jako se mnozí muslimové bojí západu, tak my se logicky můžeme obávat islámu, který má svá úskalí. Málo se ale třeba ví, že muslimský terorismus zabíjí mnohem více muslimů, než lidí na západě. Má řadu podob a hlavně, je to návod k životu. Nejde o to jen chodit do mešity, ale islám dává také návod na život. Na to, jak se mýt, jak konat základní potřeby, jak vychovávat děti, jak se chovat. Musíme si ale uvědomit, že je to návod pro lidi, kteří jsou často velmi nevzdělaní. Třeba ani nevědí, že jim umírají děti, protože si nemyjí ruce. V mnoha ohledech je brzdou pokroku, ale na druhou stranu je nositelem pokroku v mnoha životních sférách jejich života. A máme se jich bát? Takto to říct nejde. Radikálů a extrémistů asi ano. Hlavně je ale důležité nepřítele znát a studovat ho, než vykřikovat klišé. To se pak i my dostáváme na úroveň poblázněných muslimských kazatelů, kteří vykřikují nesmysly proti křesťanům.“

Břetislav Tureček

Současný Egypt
Jak máme, podle Břetislava Turečka, chápat současnou málo přehlednou situaci v Egyptě? „Byl jsem tam před dvěma lety, když padla vláda Husního Mubaraka. Byl svržen lidmi, kteří toužili po větší svobodě. Dnes stejní lidé zavrhují demokratického prezidenta. Nenaplnila se jejich očekávání, tak šli zase demonstrovat, protože od toho čekali víc. Ti, kdo jsou chudí, jsou ale chudí i dnes. Takže je to celé velmi zapeklité. Ukázalo se, že zavádět demokracii v zemích, které na to nejsou zvyklé, má svá úskalí.“

Více informací najdete v životopise Břetislava Turečka.

autoři: lup , eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.