Řepík lékařský dokáže pomoci s nemocným žlučníkem

6. září 2013
Rada pro tento den

Dnes jsme vybrali rady bylináře Vládi Vytáska, jak používat léčivé byliny vrbku úzkolistou a řepík lékařský.

Vrbka úzkolistá
(Chamaerion angustifolium) je vytrvalá bylina rostoucí v naší přírodě hojněji na slunných místech ve vyšších polohách, nejčastěji na lesních pasekách. Vnitřně užíváme nálev z listu. List pomáhá při stavech úzkosti, nespavosti, psychogenně podmíněných bolestech hlavy, odstraňuje pocit psychického napětí. Dále působí protizánětlivě na žaludek, chrání sliznice trávicího ústrojí, léčí žaludeční a dvanáctníkové vředy, záněty ledvin a průjmová onemocnění. List obsahuje i hormony, které pomáhají ženám při klimakterických obtížích – v tomto případě list kombinujeme s listem kontryhele a květem hluchavky bílé. Při vnějším použití používáme odvar na kloktání, obklady, omývání nehojících se ran, na bércové vředy atd. Z květu vrby úzkolisté v Rusku vyrábějí lék proti rakovině.

Řepík lékařský

Řepík lékařský
(Agrimonia eupatoria) je vytrvalá bylina rostoucí na slunečných suchých místech na okraji lesů. V přírodě jí začíná ubývat, proto je dobré tuto žlutě kvetoucí zlatou svíci pěstovat na zahrádkách. Užíváme nálev z kvetoucí natě, pro vnější použití pak odvar. Řepík má velmi široké léčebné využití bez vedlejších nežádoucích účinků. Pomáhá při bolestech žaludku, žaludečních vředech, zánětlivých onemocněních celého zažívacího ústrojí. Léčí nemoci žlučníku, jater, dýchacích cest. Preventivně působí proti migrénám. Odvar podporuje hojení ran, v kombinaci s květem růže jako kloktadlo regeneruje namožené hlasivky, dále hojí různá kožní onemocnění. Na kyselém podloží u nás roste řepík vonný, který má stejné léčivé účinky. Zcela mimořádné léčivé účinky má řepík chlupatý, která se u nás v přírodě nevyskytuje a vzácně ji pěstují v botanických zahradách. Odvar z kvetoucí natě řepíku chlupatého staví krvácení, snižuje otoky, pomáhá při úplavici a průjmu, regeneruje sliznici žaludku, léčí choroby jater a některé druhy nádorového onemocnění, hubí střevní parazity.

Další informace najdete v zářijovém čísle časopisu Receptář.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.