Den architektury ukáže postmodernu Černého Mostu

30. září 2013

Během Dne architektury můžete v doprovodu odborníků prozkoumat nejrůznější architektonické aspekty řady českých měst. Například Prahu máte možnost projít pěšky i projet na kole, nahlédnout do jejího podzemí, nebo navštívit různorodé lokality od Karlína po Střešovice a od Malešic po Tróju. Možná trochu nečekaným místem pro architektonickou procházku je sídliště Černý Most.

Cílem architektonické procházky po pražském sídlišti Černý Most je část jeho druhého obytného souboru, konkrétně výstavba číslo 4 architekta Vladimíra Štulce. Ta vznikla už po roce 1989, jak vysvětluje teoretička umění Jana Pavlová. „Měla být původně vybudována jako panelové sídliště, podobně jako předchozí výstavby, ale k tomu nedošlo. Po roce 1989 byla na toto území vypracována nová architektonická studie, kterou byli pověřeni architekti z ateliéru Héta.“ Ti tuto část sídliště pojali v kontrastu k běžné uniformní panelové výstavbě. „Přistoupili ke komponování s takovou hravostí, takže se tu vytvořila pestrá skladby hmot a barev, která vypovídá o pozdní postmoderně.“

I když už šlo o postkomunistickou výstavbu, po architektonické stránce odpovídá spíš postupům běžným u normalizačních sídlišť: „Jedná se třeba o takové oživené vnitrobloky, které jsou pořád pojaté jako společné prostory. Měly být společné všem obyvatelům i lidem zvenku. Oproti tendenci, aby se vnitrobloky uzavíraly a vznikaly soukromé bytové jednotky nebo soubory, se tu pořád držela linie, aby to bylo přístupné všem občanům.“

02977366.jpeg

Vznikaly ty různé drobné stavební prvky, atrakce pro děti, altány, plastiky, které oživují veřejný prostor. „Tenhle soubor je specifický tím, že architekti se snažili navrátit k nějakým městským hodnotám. Oproti rozvolněné sídlištní výstavbě 80. let se navraceli k tradičním městotvorným prvkům. Sídliště komponovali pomocí pravoúhlé sítě ulic vnitrobloky, snažili se obnovit charakter městského prostoru – náměstí, pěší promenádu...“

Architektonická koncepce ale nebyla dodržena beze zbytku. Z důvodů finančních a majetkoprávních nebyla dokončena část souboru. „To je vlastně ten prázdný prostor u stanice metra Černý Most, kde je malé náměstíčko, které mělo pokračovat do zóny, kde měly být administrativní budovy. Je tam prázdný a pustý pozemek, vypadá to tam velice nevzhledně. Přináší to určité problémy a neucelenost toho souboru,“ uzavírá Jana Pavlová.

02977360.jpeg

Procházka po části sídliště Černý Most v jejím doprovodu začíná v sobotu 5. října ve 14:00 u metra Černý Most.

autor: Robert Candra
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.