Vědci z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd v Brně vyrobili nový mikroskop

1. říjen 2013

Když vědci potřebují v mikroskopu velmi podrobně studovat malé živé organismy, nevystačí si s dosavadními přístroji – brněnští vědci proto jeden typ mikroskopu přestavěli a vyvinuli novou metodu, která požadovaná pozorování umožňuj.

Chtěli pozorovat živé organismy daleko podrobněji, než dokážou tradiční optické mikroskopy, s vysokým rozlišením a velkou hloubkou ostrosti. Klasickými elektronovými mikroskopy však nelze studovat organismy nedestruktivně, je v nich totiž velmi nízký tlak plynu, vzorky se musí pro pozorování upravit - chemicky fixovat, vysušit nebo hluboce zmrazit. Vědci z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd v Brně pod vedením doktora Viléma Neděly proto stávající mikroskop originálně přestavěli a speciálně vybavili tak, aby se jím daly zkoumat nijak neupravené, živé biologické vzorky.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.