Jaroslav Kostečka varuje: Z našich revírů ubývá drobné zvěře

6. říjen 2013

Do studia Radiožurnálu přišel přímo z lesa. Na co zajímavého tam narazil? A co je podle něj na české myslivosti unikátní? Nedělním hostem Radiožurnálu a moderátorky Patricie Strouhalové byl Jaroslav Kostečka z Českomoravské myslivecké jednoty.

Jaroslav Kostečka prý během procházky lesem ukazoval přátelům ze zahraničí jelena siku, protože právě začíná sičí říje. „Jelen sika byl u nás nejprve chován v oborách. Ty byly po druhé světové válce zničeny a on se dostal do volné přírody,“ popisuje. Jelen sika je podle Jaroslava Kostečky agresivní a postupně vytlačuje jelena evropského.

Čtěte také

Zároveň připomíná, že z našich revírů ubývá drobná zvěř. Máme totiž poměrně složitý systém zemědělství. „Zrušily se malé lány a meze, neprospívá ani chemie,“ vyjmenovává hlavní důvody Jaroslav Kostečka, který se chtěl stát hajným už od raného dětství.

„Ani nevím proč. Říkám o sobě, že jsem zelená ovce rodiny,“ zamýšlí se. Zájem o myslivost mezi lidmi je poměrně stabilní. „Každý rok máme okolo 1500 nových adeptů,“ popisuje s tím, že 10 % tvoří ženy.

Proč se zvěři podává sůl? Je setkání s divočákem v lese opravdu nebezpečné? A jak zní myslivecká vábnička? I to si můžete kdykoliv připomenout ze záznamu.

Můžete si ho poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.