13. únor: první připojení k internetu a zpěvák, který vařil v éteru krupicovou kaši

13. únor 2018
Stalo se dnes

Dnes je úterý 13 února, svátek slaví Věnceslav. To, že čtete článek na našich webových stránkách, nebo jste připojeni k internetovému vysílání, by vůbec nebylo možné, nebýt 13. února 1992. Právě před 26 lety bylo Česko poprvé připojeno k internetu. Stalo se tak na pražské ČVUT a první linka k nám byla zavedena z německého Linze.

Jak už to tak s vynálezy bývá, pravěk internetu psali vojáci. Jeho předchůdce sloužil armádě od roku 1969. Pak se dlouho myslelo, že bude internet využíván k vědeckým účelům, a taky dlouho sloužil jen jako propojení mezi univerzitami. No a podívejte se, kde je dneska.

Myslím, že ani největší snílci si nedovedli představit šíři jeho dnešního využití. A kde bude za dvacet let? Těžko říct.

Dnes bych vám chtěl připomenout i jednoho známého zpěváka, tedy hlavně pro vás starší. Kdopak vařil v jednom hitu krupicovou kaši? Ano ­Jiřímu Helekalovi je dnes 71 let. Určitě ho znáte ze Semaforu, ale je i zdatný hráč na fůru nástrojů a kromě toho složil hezkých pár písniček i pro jiné zpěváky. Gratulujeme. Dobrý poslech přeje Petr Beran.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.