Spoluúčast ve zdravotnictví je nutná, nutí lidi pečovat o své zdraví, říká Leoš Heger

Vláda odmítla znovuzavedení poplatku za pobyt v nemocnici. A co víc: rušit chce i třicetikorunové poplatky v ambulancích. Jak se dívá na plány vlády opozice? O tom v úterý mluvila Helena Šulcová s bývalým ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem z TOP 09.

„Zdravotnictví se kvůli tomu určitě finančně nerozpadne,“ soudí někdejší ministr zdravotnictví za TOP 09 Leoš Heger o rozhodnutí vlády. „Problém však spočívá v tom, že poplatky mají regulační a výchovný účinek. V případě poplatků za pobyt v nemocnici tlačí na lékaře, aby nenechávali pacienty v nemocnici zbytečně dlouho.“

Regulační poplatek za pobyt v nemocnici se přestal vybírat 1. ledna. „Na kvalitu péče ani na pacienty to nedopadá, ovlivňuje to však rozpočty nemocnic,“ upozorňuje Leoš Heger. „A rozpočty, jak známo z posledního roku, byly v tenzi.“

Čtěte také

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD chce nemocnicím ztrátu po výpadku regulačního poplatku kompenzovat změnou úhradové vyhlášky. Jde podle Leoše Hegera o správnou cestu? „I kdyby ministr zdravotnictví dvě miliardy pro nemocnice získal, chyběly by poté ve státním rozpočtu. Stát by tak jen peníze přeléval z jedné do druhé kapsy,“ soudí.

Stávající vláda chce zrušit i 30korunový poplatek za návštěvu lékaře nebo poplatek za recept. „Ze zdravotnictví by po zrušení regulačních poplatků zmizelo 5,5 miliardy korun,“ počítá Leoš Heger. „My jako opozice si myslíme, že spoluúčast ve zdravotnictví je nutná. Přesvědčí podle nás lidi, aby se sami starali o své zdraví.“

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: heš , als
Spustit audio