Aktivován přistávací modul sondy Rosetta

1. duben 2014

Sonda Rosetta pořídila první dva snímky svého cíle od chvíle, kdy byla aktivována z dlouhé hibernace: od komety Čurjumov-Gerasimenko ji v tuto chvíli dělí ještě přibližně 5 milionů kilometrů.

Poté, co byla 20. ledna tohoto roku probuzena z dlouhého spánku sonda Evropské kosmické agentury zvaná Rosetta, která směřuje už 10 let ke kometě Čurjumov-Gerasimenko, vědci z Německého střediska pro letectví a vesmír v Kolíně nad Rýnem koncem minulého týdne úspěšně aktivovali z úsporného režimu i její přistávací modul Philae.

Právě tento modul s minilaboratoří má sonda Rosetta letos v listopadu vůbec poprvé v dějinách vysadit na povrch zmíněné komety, aby několik měsíců podrobně zkoumal její složení. Má odebrat vzorky jak z povrchu, tak vyhloubit do komety díru, aby prozkoumal i materiál pod povrchem. Rosetta sama bude studovat plyn unikající z komety a analyzovat její vnitřní složení.

Sonda v minulých dnech také pořídila první dva snímky svého cíle od chvíle, kdy se probudila z dlouhé hibernace: kometa Čurjumov-Gerasimenko zatím vypadá jen jako sotva zřetelný světelný bod, protože Rosettu od ní v tuto chvíli dělí ještě přibližně 5 milionů kilometrů.

autoři: Jana Olivová , Karel Kratochvíl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.