Hradecké MENU je trochu jiná hudební nabídka

29. květen 2014

Hradec Králové se díky areálu bývalého letiště, kde probíhají festivaly Rock For People nebo Hip Hop Kemp, stal celkem známou kulturní destinací. Přes rok by vás do Hradce za výrazně progresivnějším výběrem hudby mohla přilákat značka MENU. Říkám sice značka, ale jsme daleko od marketingu, jde spíše o šíření aktuální hudební výpovědi.

Zdeňku Konečnému se tu daří budovat komunitu kolem mnohdy okrajových záležitostí napříč žánry.MENU vzniklo kolem roku 2006 jako platforma dávající prostor elektronické muzice v Hradci Králové. Hodně jsme se zaměřovali na tu vizuální stránku muziky. Na VJing a podobně. Postupně ten regionální charakter přerostl v mezinárodní. Protože Hradec je provinční, regionální město, je to záležitost nějaké komunity nebo i generační. Ale velmi pozitivní je, že za těch pár let se vytvořila základna, která se proměňuje, nabývá a hlavně nám přispívá nebo nějakým způsobem produkuje lidi, kteří se do konceptu MENU zapojují. My jim dáváme příležitost a ty rozdíly mezi tím, kdo je pořadatel a kdo návštěvník, se často stírají.“

MENU je pravidelná klubová noc, label a dalo by se říci i umělecký kolektiv. Zdeněk Konečný, který je hybnou silou všech aktivit, působil dříve několik let jako učitel. „V rámci těch mých aktivit je to věc, která odráží tu edukativní stránku mé osobnosti. Když se lidem snažím nabídnout něco nového, abych jim mohl rozšířit obzory a sám se bavit způsobem, který mi tu v Hradci chyběl.“

03132006.jpeg

Podobně jako budějovický průběžný festival Ostinato vybírá MENU hudbu napříč žánry a nejde zde o podnikání. Jde tu především o osobní spokojenost a spokojenost umělců samotných, která Zdeňka motivuje. V takovém prostředí se také tvoří odlišné, osobnější vztahy. Ovšem nejde o konkrétní prostředí nebo prostor... Akce MENU se v rámci Hradce různě přesouvají, některé koncerty probíhaly ve foyer kina Central, další v kulturním prostoru Cimra. „Hradec v podstatě nedisponuje žádným prostorem, který by mohl nabízet alternativní scénu. A to byl jeden z těch motivů na začátku, proč jsme začali dělat klubovku MENU bez klubu, což byl takový náš podtitul. Snažili jsme se ty produkce umísťovat do různého prostředí, které by odpovídalo charakteru té hudby.“

V nedávné době se MENU rozrostlo o akci MENU Lab. Vznikla hudební a vizuální laboratoř, která hostila řadu zajímavých workshopů a koncertů.Poslední MENU byl týdenní program v galerii ve Vědecké knihovně, což je mimochodem velmi inspirativní budova. Na týden jsme tam vytvořili obrazovou a zvukovou laboratoř a ten prostor žil týden úplně jiným životem.“

Jako label se MENU prezentuje kompilacemi umělců, kteří vystoupili v rámci pravidelných akcí. Na bandcampovém profilu si můžete stáhnout zdarma již tři tzv. samplery.Menu label vznikl jako taková retrospektiva. Vzali jsme muziku hudebníků, kteří vystupovali v rámci naší klubovky. Díky tomu se podařilo udělat profil zejména české alternativní scény. Je to samozřejmě doplněné i zahraničními jmény. A je to v podstatě možná jen hra na label. Protože prvotní účel je nějaká promotion pro MENU jako takové. Ale zároveň si myslím, že pro nezaujatého posluchače to může být zajímavý poslech, protože to nabízí průřez hodně zajímavou hudební scénou.“

03132005.jpeg

Zdeněk Konečný aktuálně působí také jako dramaturg doprovodného programu divadelního festivalu Open Air, který se koná na konci června a na kterém vystoupí například Tom Holič, Stevie Brufen, Katarzia, Ticho de Beige, Karaoke Tundra, Bonus, DJs Radia Wave nebo berlínští Kiki Bohemia a Sicker Man...

„Divadelní festival je taková kapitola sama pro sebe. Je to deset dní v roce, kdy se město mění, mění se jeho režim fungování a je to obrovská příležitost, aby se odprezentovali všichni, kdo tu v Hradci nějakou kulturu dělají. Ta Open Air část festivalu je skvělou příležitostí, jak propojit divadlo s jiným druhem umění a hlavně s muzikou, která v mém podání, v té dramaturgii, o kterou se snažím, by měla naplňovat kritéria, že je teatrální, že divák tím koncertem vidí dobré představení, že ho to může šokovat nebo nějakým způsobem vytrhnout z letargie,“ dodává Zdeněk Konečný.

autor: Mary C
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.