Domácí násilí se může objevit i ve vyšším věku, pomůže vám Intervenční centrum

23. červen 2014
Dobré odpoledne

„Intervenční centrum v Jihlavě pomáhá všem, koho trápí někdo blízký,“ vysvětlila na úvod poradny jeho vedoucí Jana Volná a dodala, že funguje pro celý kraj Vysočina. Kromě těch, kteří trpí nějakým způsobem ze strany příbuzných a blízkých přímo v domácnostech, pomáhá i těm, kdo jsou obětmi stalkingu - nebezpečného sledování, vyhrožování nebo vydírání.

„Pomáháme lidem od 16 let do vysokého seniorského věku,“ říká Jana Volná a dodává: „Nejčastěji se na nás obrací skupina lidí zhruba mezi 30 – 50 lety. Seniorů, kteří potřebují pomoc intervenčního centra, je také poměrně dost, asi pětadvacet procent.“

Domácí násilí rozeznáváme partnerské a mezigenerační a má mnoho různých forem. Partnerské násilí často zahrnuje alkoholismus osoby násilné. Podle Jany Volné jsou tyto často letité problémy způsobené tím, že osobnost se vlivem alkoholu postupně mění a násilí se stupňuje až do brutálních napadení.


Násilí na blízké osobě může být psychické – ponižování, výhrůžky, vydírání a podobně, dále fyzické, které má spousty podob. „Od fackování, strkání, kopání, až po topení, škrcení nebo sexuální násilí,“ vyjmenovala Jana Volná. „Dále je to násilí sociální, kdy osobě ohrožené násilník zakazuje stýkání s příbuznými nebo kontakty s přáteli, a nakonec i ekonomické, kdy násilník nutí osobu ohroženou, aby si brala půjčky, nebo jí upírá přístup k penězům.“


O čem se možná neví, je fakt, že násilníci často páchají násilí i z důvodu psychiatrických diagnóz. „Ve vyšším věku mohou nastoupit různé formy demencí a i šťastné manželství se může najednou změnit,“ uvedla Jana Volná příklad z praxe. „Osoba ohrožená je na tom daleko hůře, protože na rozdíl od celoživotního týrání, kdy se vám nakonec opravdu chce odejít. Ovšem po čtyřicetiletém šťastném vztahu je člověk zahlcen pocity viny, že by měl najednou partnera opustit, na druhou stranu je jím fatálně ohrožován.“


Na závěr Jana Volná uvedla, že své problémy musí nakonec každý chtít vyřešit sám: „Obecně platí, že domácí násilí mohou vyřešit pouze jeho aktéři – pokud osoba ohrožená nechce násilí řešit, nezmůže nikdo nic a přitom jejich nejbližší celou situací právě trpí nejvíce.“

CHAT:

Karla - Dobrý den. Děkuji za povídání, mluvili jste mi z duše, protože moje kamarádka se právě potýká s domácím násilím, které na ní páchají vlastní synové, chtějí jen peníze a jsou k ní hrozně sprostí. A ona je pořád omlouvá a já nemůžu než jen bezmocně přihlížet. Zdravím paní Volnou, Karla M.

Dobrý den,
situace blízkých bývá velmi těžká. Vážím si Vaší snahy kamarádce pomoci. Můžete opravdu jen málo - předat ji na intervenční centrum kontakt - 606 520 546, ic.vysocina@psychocentrum.cz, ujistit ji, že může vystupovat anonymně, nikdo po ní nebude chtít OP. Naše služba je bezplatná. Pomoci jí může sociální pracovnice, psycholožka nebo právník. Můžete nás kontaktovat i Vy. Obdržíte od nás další informace o možnostech pomoci.
Mgr. Jana Volná

autor: dak
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.