Ministr Dienstbier: Neschválený služební zákon ohrožuje členství ČR v Evropské unii

8. červenec 2014

Služební zákon jde do finále. Příští týden o něm bude rozhodovat sněmovna na mimořádné schůzi.

Kritici namítají, že schvalování probíhá příliš rychle a zákon zabetonuje posty úředníků v současném stavu. Jsme poslední zemí Evropské unie bez zákona a Brusel za to Česko kritizuje.

„V pondělí jsme představili služební zákon v Bruselu,“ řekl v Ranním Plusu ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

Česká republika se zavázala k přijetí služebního zákona už před vstupem do EU a tento závazek dlouhodobě neplní. „Je to jedno z největších rizik ve vztahu k členství a čerpání fondů,“ vysvětlil ministr.

Ten bruselská jednání hodnotí pozitivně: „Myslím, že se nám postupně daří obnovovat důvěru, která byla narušena. Lze ale vidět opatrný postoj ze strany EU po letech špatných zkušeností.“

Stávající návrh je špatný, tvrdí poslankyně Langšádlová

„Zatím nedošlo ke shodě na takové podobě zákona, která by měla podporu vládní koalice,“ vysvětila neschopnost přechozích vlád služební zákon schválit poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09).

Podle ní by se ČR měla inspirovat některými zeměmi EU. „Například ochrana úředníku by měla nastávat až po několika letech, kdy se osvědčí. V sousedním Rakousku je to po 6 letech.“

„Stávající návrh zákona je špatný z několika důvodů,“ tvrdí poslankyně.

Zavadí institut generálního ředitelství a koncentruje tak příliš mnoho moci. Dále zafixuje současný stav ministerstev a také neklade dostatečný důraz na efektivitu.

„I ve státní správě musíme mluvit o efektivitě, kvalitě a výkonu,“ uvedla Langšádlová.

Dienstbier nepovažuje fixaci stavu úřadů za špatnou. „Cílem je stabilizovat státní správu a k jisté míře fixace musí dojít. Je škoda, že k ní nedošlo už za minulých vlád.“

„Počítáme s kariérním principem, kdy vybíráte na vyšší posty úředníky z postů nižších,“ vysvětlil ministr.

Jestli sněmovna služební zákon schválí, bude platit od 1. ledna 2015.

autoři: oci , Michael Rozsypal
Spustit audio