Ministr Jurečka: Zelená nafta neumožňuje daňové úniky. Není to pravda, varuje redaktor

15. červenec 2014

Zelená nafta, tedy vrácení části spotřební daně za pohonné hmoty zemědělcům, se dnes vrací do sněmovny. Nečasova vláda ji zrušila, Sobotkova ji znova chce zavést.

„Systém fungoval několik let a byl dobře nastaven proti daňovým únikům,“ řekl v Ranním Plusu ministr zemědělství Marian Jurečka.

Zemědělci nebudou zproštěni z placení celé spotřební daně z pohonných hmot, ale vrátí se jim 40 %, připomněl ministr.

Státní pokladna díky zelené naftě přijde ročně o přibližně 1,3 miliardy korun. Kde vláda vezme chybějící peníze, Jurečka neuvedl. „Pracujeme s celkovými příjmy a výdaji za kalendářní rok.“

Neexistuje ani analýza dopadů na rozpočet nebo efektivitu zemědělské produkce, přiznal ministr. „Je komplikované takovou analýzu dělat. Změní se podmínky na poli, a všechno je jinak.“

Jurečka chápe zelenou naftu jako podporu zemědělců, a oceňuje transparentní systém. „Všichni mají naprosto stejné a rovné podmínky.“

Nařčení z účelovosti z důvodů osobního zisku ministr odmítá: „Já a moje žena jako zemědělci o vrácení daně žádat nebudeme.“

Špatný krok v rozpočtu i v dotacích, varuje redaktor

„Na zelené naftě hospodaření nestojí, ale je to pro zemědělce dobrý zdroj příjmů,“ shrnul kauzu redaktor tabletového týdeníku Dotyk Martin Mařík.

Podle něj se zrušení zelené nafty před dvěma lety nijak v zemědělství neprojevilo. „Například Rakousko a Nizozemsko, dvě silné ekonomiky, zelenou naftu nemají.“

Je to špatný krok celorozpočtový, ale i špatný krok v agrárních dotacích, tvrdí redaktor. „Zelenou naftou podporujeme rostlinnou výrobu, ale dotace jsou potřeba hlavně v živočišné výrobě.“

Ministrem proklamovanou transparentnost systému Mařík zpochybňuje:

„O daňových únicích kolem zelené nafty se hovořilo. Nejsem si jist, že by tam ty úniky nebyly,“ říká redaktor týdeníku Dotyk.

autoři: oci , bum
Spustit audio