Jan Bednář: Boje na Ukrajině brání vyšetřování letecké katastrofy

30. červenec 2014

Vyšetřování katastrofy letadla malajsijských aerolinií, které bylo před dvěma týdny s největší pravděpodobností sestřeleno nad východní Ukrajinou, brání urputné boje mezi tamními povstalci a jednotkami ukrajinské armády.

Skupina vyšetřovatelů a expertů soudní medicíny z Nizozemska a Austrálie se ani po několika dnech čekání v Doněcku dosud nedostala na místo, kde letadlo dopadlo na zem, protože právě v okolí tohoto místa zuří nadále prudké boje.

Mezinárodní vyšetřovatelé jsou touto situací pochopitelně frustrováni a stěžují si, že nejsou dodržovány předchozí sliby alespoň o dočasném zastavení palby, aby mohli uskutečnit svoji misi.

O to větší frustraci a rozhořčení prožívají v těchto dnech i rodinní příslušníci obětí tohoto mimořádně nešťastného incidentu.

Na palubě sestřeleného malajsijského letadla bylo mimo jiné i deset Britů a britský premiér Cameron proto přijal v úterý odpoledne několik rodinných příslušníků obětí, aby s nimi pohovořil o jejich tragédii a vyjádřil svoji účast na jejich trápení.

Čtěte také

Například Barry a Angela Sweeneyovi přišli při katastrofě o svého syna Liama a spolu s rodinnými příslušníky sedmi dalších obětí havárie přišli požádat britského premiéra o pomoc.

Barry Sweeney o tom řekl zpravodaji BBC: „Kdyby aspoň na chvíli zastavili boje, abychom věděli, že se naše děti dostanou domů.“ A jak podotkla jeho manželka, nejhorší je pro ně nyní pocit, že nevědí, co se stalo s tělesnými pozůstatky jejich syna.

Mezinárodní vyšetřovatelé z OBSE jsou situací na východní Ukrajině frustrováni a stěžují si, že nejsou dodržovány předchozí sliby

Britský premiér Cameron pozval k rozhovorům s rodinnými příslušníky obětí katastrofy také odborníky, kteří těmto lidem mohli vysvětlit, jak nyní probíhá identifikace těl nalezených v místě pádu malajsijského letadla a jak pokračuje vyšetřování.

Uvedl, že data z tak zvaných černých skříněk v současné době analyzují nizozemští vyšetřovatelé, kteří by měli vydat zprávu o svém nálezu nejspíše příští týden, a že na vyšetřování v Holandsku se podílí celkem 200 odborníků a mezi nimi též 15 britských forenzních expertů.

BBC zveřejnilo všech deset jmen britských obětí incidentu i s fotografiemi a kromě britského ministerstva zahraničí, které se snaží poskytnout rodinám obětí podporu, se o ně starají také charitativní instituce, zejména tzv. Victim Suport, která má zkušenosti s podobnými případy a poskytuje těmto lidem v nouzi praktickou a psychologickou pomoc.

Čtěte také

Jak frustrující je současná situace pro rodinné příslušníky obětí, ukazuje i příklad rodičů australské dívky, která zřejmě zahynula za letu MN17 a kteří se o víkendu vydali na Ukrajinu na vlastní nebezpečí a skutečně dorazili až na místo pádu letadla, přestože se v okolí stále bojuje.

George a Angela Dyczynští u trosek malajsijského letounu stále doufají, že jejich pětadvacetiletá dcera Fatima by snad mohla ještě být naživu a rozhodli se odcestovat z Austrálie do nebezpečného regionu Ukrajiny navzdory varování úřadů.

„Víme, že je to nebezpečné, ale musíme tam jet. Je to naše dcera,“ podotkl k tomu otec dívky.

autor: Jan Bednář
Spustit audio