Výstava mrtvých těl: O smrti se nepřemýšlí, jen se na ní vydělává, míní odbornice na lékařskou etiku

20. srpen 2014

Do Česka znovu zavítala výstava lidských těl stažených z kůže. Její předchůdkyně vyvolaly vždy prudkou polemiku: jde o neetický byznys se smrtí nebo jen radikalizovanou formu osvěty?

Výstava Bodies Revealed se otevírá v Brně, a letos pořadatelé slibují ještě více exponátů. Pro srovnání: na výstavu režiséra Tima Burtona přišlo sto tisíc lidí, předchozí počin s plastinovanými exponáty přilákal v Praze trojnásobek návštěvníků.

„Ve chvíli, kdy na vlastní oči vidíte cirhotická játra, si rozmyslíte, jestli si ještě dáte skleničku,“ uvedla v pořadu Pro a proti členka týmu, který stojí za celou výstavou Květa Havelková.

Zdůraznila hlavně vzdělávací roli výstavy. „Je mnohem alarmující to vidět na vlastní oči, než o tom číst nebo vidět to v televizi.“

Vzdělávací aspekt je podpořen i personálem výstavy. „Na výstavě pracují jako průvodci často medici, kteří nejen zodpovídají dotazy, ale třeba dodají i výklad, který se nevešel na informační cedulku exponátu.“

Etický problém konfliktu výstavy s evropskou tradicí úcty k mrtvým tělům není podle Havelkové významný.


Havelková: „Výstava je dobrovolná a nikdo na ní nemusí chodit. Renesanční anatomové jsou také součástí evropské kultury a na Staroměstském náměstí probíhaly veřejné pitvy. Doktor Jesenius při nich také nezpochybňoval kreacionismus nebo úctu k mrtvým, ale prostě jen chtěl, abychom se toho více o člověku dozvěděli.“

„Rozhodně nechceme banalizovat smrt,“ ujistila pořadatelka výstavy. „Se všemi exponáty se zachází pietně, a ve chvíli, kdy se exponát přestane používat, se zpopelňuje. Nejsou předměty ze skladu, ke kterým se dají popisky.

Vedoucí Ústavu lékařské etiky a humanitních základů medicíny Ingrid Štrobachová zpochybnila osvětový rozměr výstavy.„Všechna negativa a show, která se kolem výstavy děje, podle mě převáží nad tím výukovým aspektem. Ten je jen zástěrka výstavy.“

„Myslíte, že kuřáci nebo pijáci se budou chodit na výstavu dívat, jak vypadají jejich plíce nebo játra? Z vlastní lékařské praxe vím, že tito pacienti tam nepůjdou. A kdyby šli, tak nad tím mávnou rukou. To je přehnané očekávání.“


Štrobachová: „Renesance pořádala pitvy proto, aby byly vůbec povoleny. K tomu bylo potřeba jakéhosi veřejného souhlasu, který by umožnil, aby medicína mohla používat tyto metody. Nebyla to komerční záležitost, nešlo o to získat miliony na vstupném, ale umožnit souhlas k pitvám, které do té doby byly zakázány.“

Lékařka je přesvědčena, že s každou další výstavou se etické otázky kolem celé události vytrácejí. „Je to závažná věc a máme povinnost o tom přemýšlet. A to se tady neděje.“

„Výstava je podávána jednoznačně a bezproblémově. O smrti se nepřemýšlí, jen se za peníze ukazuje jakási show kolem mrtvých těl,“ shrnula etické výhrady Ingrid Štrobachová.

autoři: tpa , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.