Práce z domova už neznamená lepení pytlíků, pracuje se u počítače

22. srpen 2014
Dobré odpoledne

Petra Fortelná z Koordinačního centra práce na dálku na úvod vysvětluje, že toto centrum přímo konkrétní pracovní pozice zájemcům nehledá: „Nejsme personální agentura, naším partnerem je také úřad práce, takže bychom mu neradi lezli do zelí. My fungujeme tak, že nabízíme tipy, jak a kde si můžete práci na dálku najít.“

Práce na dálku je způsob, jakým se také vykonává konkrétní zaměstnání a třebíčské centrum vás to může naučit: „V našich vzdělávacích webinářích se dozvíte všechno, co k hledání práce na dálku potřebujete, protože řada lidí neví, co tento způsob práce obnáší,“ říká v odpolední poradně a dodává i vysvětlení neznámého pojmu: „Webinář je vlastně online seminář. Znamená to, že vzdělávání sama sebe u nás můžete absolvovat i z pohodlí svého domova, tím jsou naše služby dostupné všem, kdo mají počítač a internet.“

Hledání práce na dálku vlastními silami ale není jednoduché, ani když máte internet k dispozici. „Má to háček: když zadáte do vyhledávače ´práce z domova´, tak se vám se vám ukáže řada internetových stránek, které jsou v podstatě podvod. Jde jim jen o to, aby z vás vylákali peníze – zaplaťte předem a my vám najdeme práci. Takhle to ale nefunguje,“ varuje Petra Fortelná. Práci byste si podle ní měli hledat vždy přes konkrétního zaměstnavatele, nebo přes konkrétní agenturu.

Práce z domu – to už to většinou nejsou manuální práce. Podle koordinátorky například dříve známé lepení pytlíků obstarávají stroje nebo se tyto práce přesunuly do jiných zemí. „U nás jsou to většinou práce, u kterých si představíte, že si nástroje k nim potřebné můžete odnést z kanceláře domů – účetnictví, IT profese, marketing, grafici, daňové poradenství, úředníci ve státní správě – i tam jsou zaměstnavatelé čím dál vstřícnější k práci na dálku.“

Koordinační centrum práce na dálku pomáhá lidem, kteří jsou nějakým způsobem sociálně znevýhodnění na trhu práce: rodičům na rodičovské dovolené, dlouhodobě nezaměstnaným nebo lidem se zdravotním postižením nebo lidem pečujícím o nemocné blízké osoby. „Tito lidé jsou ve složité životní situaci a je pro ně složité sladit soukromý a pracovní život. Práce na dálku je pro ně výhodná v tom, že je flexibilní, to znamená, že umožňuje např. ušetřit čas na dojíždění,“ vysvětluje koordinátorka.

Centrum také pomáhá lidem, kteří již zaměstnaní jsou. „Jsme zaměření na celý kraj Vysočina, což může být výhodné v tom, že zaměstnavatel může být i z jiného regionu. Například v Brně je plno nadnárodních firem, které jsou na tuto formu práce už zvyklé a vědí, že se ušetří čas i peníze tím, že zaměstnanec nemusí každý den dojíždět.“ Petra Fortelná dodává, že pokud například chce už stávající zaměstnanec změnit svůj pracovní poměr tak, aby částečně pracoval z domova, centrum mu pomůže.

„Umíme právně upravit vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem tak, aby jim oběma vyhovoval. I v legislativní oblasti je řada sporných bodů, které budí v zaměstnavatelích obavy, například bezpečnost práce. My na to máme zpracovanou metodiku, můžeme připravit návrh, se kterým zaměstnanec svého zaměstnavatele osloví a potřebné dokumenty má od nás nachystané.“
Podrobnosti najdete na internetové adrese.

CHAT:

Kolik lidí z Vysočiny už se vám tímto způsobem podařilo uplatnit? Mám pocit, že je to pěkná idea.

Dobrý den, máme několik klientů, kteří si prostřednictvím našich informací našli práci. A v několika organizacích jsme pomáhali implementovat práci na dálku. Věřím, že se tento způsob práce bude více a více dostávat i na český trh práce.


Můžete prosím ještě zopakovat tu vaši internetovou adresu?

http://pracenadalku.trebic.cz

autor: dak
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.