Sibiř v postkomunistických troskách? To už dávno neplatí, říká cestovatel Tomáš Kubeš

3. září 2014

V létě si splnil svůj dávný sen – vydat se na dálnou Sibiř. „Nejhezčí je, když někam jedete – a přitom vůbec nevíte, co vás tam čeká,“ přiznává v rozhovoru se Zuzanou Burešovou cestovatel a fotograf Tomáš Kubeš.

Láká vás, stejně jako Tomáše Kubeše, cesta na Sibiř? Pak pro vás má několik rad a tipů, které vám cestu rozhodně usnadní.


Jakutsk je považovaný za nejchladnější místo na světě. Dosahuje-li tu teplota 50 stupňů pod nulou, děti nechodí do školy.

V první řadě zapomeňte na angličtinu. „Potřebujete umět rusky, abyste se domluvili,“ radí cestovatel. „Zjistit si samozřejmě musíte i veškeré informace o tom, kam a kdy doletíte. A buďte připraveni na to, že na cestách se vše mění podle situace.“

On sám začal své putování po Sibiři v Jakutsku, kam se dostal letadlem přes Moskvu. „Jakutsk je docela zajímavé město uprostřed Sibiře, které bylo založeno až v roce 1632,“ upřesňuje. „A v Jakutsku, tam začnete zjišťovat různé věci…“

Čtěte také


Před cestou na Sibiř se připravte na komáry! Nejlepší je nechat se od nich pokousat už první den, pak jde všechno lépe.

Jako třeba? Tak v prvé řadě jako třeba to, že mimo Jakutsk nejezdí žádná veřejná doprava. „Trvalo mi dlouho, než jsem se domluvil, ale ruština mi hodně pomohla,“ přiznává. „Po třech dnech jsem tak našel někoho, kdo mě vzal do auta.“

Pokud si takové auto představujete jako volhu nebo žigulíka, mýlíte se – jak Tomáš Kubeš zjistil, Sibiř se za poslední roky hodně změnila. „Myslel jsem si, že Sibiř bude v troskách – to už však je dávno pryč. Na Sibiři jezdí často lepšími auty než my, kamiony na jejich silnicích jsou modernější než ty naše…“

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte buď kliknutím na odkaz přímo v tomto článku nebo v našem audioarchivu.

autor: als
Spustit audio