V rámci Chanuky si židovské děti vyrábějí drejdl

10. září 2014

Osmidenní židovské svátky světla se nazývají Chanuka. Prolínají se sice s naším adventním časem, ale jinak s českými Vánoci nemají nic společného.

Typickou chanukovou hračkou je drejdl, obdoba naší káči. Jen není kulatý, ale má hranaté strany a děti pomocí něho hrají o sladkosti. Podle toho, která strana padne, hráč buď bere vše, polovinu, nebo také nic. Děti si v rámci oslav Chanuky drejdl často samy vyrábějí, vyřezávají ze dřeva, popřípadě i vystřihují a slepují z tvrdého papíru.

V domě Seligmana Bauera vedle Zadní synagogy v Třebíči pracovníci Městského kulturního střediska každoročně připravují oslavy Chanuky. „Uvidíte tam například, jak se zapaluje chanukový svícen, případně můžete ochutnat i typické chanukové pečivo,“ říká průvodkyně Petra Veškrnová. Typickou součástí Chanuky jsou také sladké koblížky dělané na oleji a bramboráky.

autor: Michal Malý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.