Cirkusy: Zbytečné týrání zvířat nebo hodnotné kulturní dědictví?

19. září 2014

Český mediální prostor se snaží ovládnout dvě iniciativy dvěma peticemi, a každá z nich žádá ve vztahu k cirkusu úplný opak.

Asociace českých cirkusů chce zapsat své umění do seznamů nehmotného kulturního dědictví, organizace Svoboda zvířat vyžaduje zákaz používání volně žijících zvířat při představeních.

Anastásie Molozina z organizace Svoboda zvířat v pořadu Pro a proti zpochybnila samotné důvody existence cirkusů.

„Máme tady zoo, které plní podobné funkce, a navíc v nich pracují odborníci: profesionální pečovatelé, veterináři, které cirkusy nemají.“


Molozina: „Vystoupení nejsou pro zvířata žádná zábava, ale obrovský stres ze světel, zvukových podnětů, hudby, potlesku a potom z výběhů, kam se lidé mohou jít podívat, kde zvířata nemají žádné soukromí, musí se fotit a nemohou utéct… Argumentovat tím, že cirkus je tradiční, a proto bychom ho měli zachovat, je podle mě nesmysl.“

Podle aktivistky jsou projevy psychických poruch u drezurovaných zvířat prokázány. „Zvíře evidentně v cirkusu trpí, a proto se chová agresivně a dochází k sebepoškozování.“

„Odchov je nesmyslný. Když v cirkuse odchováte zvíře, odsoudíte ho tím ke grotesknímu vystupování v cirkusech. Drezura, ať je jakákoli, deformuje charakter zvířete a zlomí ho,“ tvrdí Anastásie Molozina.

Prezident České asociace českých cirkusů Jiří Výška považuje cirkusový provoz za zvířatům neškodný a jejich odchov v zajetí za přínos.


Výška: „Nejde o odchyt z volné přírody, bavíme se zde o zvířatech, která jsou narozena v odchovech a pracovalo se s nimi od mládí. Musí tam být motivační programy, které zvíře zvykají, třeba už od tří měsíců až do dvou let věku... Přijďte se podívat na náš venkovní výběh nebo na transport tygrů, jak je zvířatům postaráno o zábavu, aby u nich nedocházelo ke stereotypním chováním. Kdyby to bylo jen o agresi, tak by přece nemohlo docházet k přirozenému rozmnožování.“

Právě velká úspěšnost při přirozeném odchovu mláďat je jedním z argumentů provozovatelů cirkusů.

„Proč bychom v zajetí odchovaná zvířata dávali zpět do volné přírody, jako u tygra sibiřského, nebo proč by se dávaly do zooparku do Francie? Spolupráce dobře funguje, a kdyby byla ještě lepší se zoologickými zahradami, neměli bychom s tím problém. Naše zvířata jsou čistokrevná a mají zápisy v holandských přírodovědných knihách,“ připomněl Jiří Výška.

autoři: tpa , oci
Spustit audio