Den architektury letos zažila i resuscitovaná pražská vesnice ve městě – Buďánka

3. říjen 2014

Dne architektury se účastnilo skoro 50 měst. Chodilo se po zmizelých místech Vinohrad, ve Stromovce pořádali ornitologickou procházku. My jsme vyrazili mezi zbytky staré dělnické osady Buďánka. Vesnička, ze které stojí poslední tři domy, se chtěla lidem předvést hlavně proto, že ji čeká nová éra.

Novým centrem staré vesničky postavené v 19. století dělníky z nedalekého pískovcového lomu, kterou najdete hned vedle zastávky Kavalírka v pražských Košířích, by se měl stát domek, ve kterém kdysi býval koloniál a pak mlékárna.
Teď by se měla stát takovým malým centrem, kde se můžou lidi potkávat a něco dozvědět o Buďánkách,“ říká Veronika Palečková, která bydlí v ulici naproti. „Na Den architektury tady bude výstava tří posterů, od Lennox architektů, Projektil architektů a A69, který dělali malou soutěž na rekonstrukci mlíkárny a okolí. Pak by to mělo být místo, kde se lidi můžou potkat, říct, co by lidi na Buďánkách chtěli, co by mohlo pomoct místní komunitě.“

03220667.jpeg

Veronika Palečková a její manžel Martin Dvořák ze spolku Zachraňme Buďánka budou v sobotu od jedné hodiny zájemce osadou provázet. „Nelekněte se, protože to, co tady vidíte, jsou zbytky domů, tady byl dům, tady napravo byl dům, tady taky. Až do roku 1988 byly obydlený, tady se normálně žilo,“ říká Dvořák, který se věnuje ochraně kulturních památek. „Tady vidíte buďánkovský kočky, tady běží druhá. K Buďánkám patří, jsou tu dámy, co se o ně starají, ty mají takovou péči, že jim závidíme, dostávají vybraný lahůdky dvakrát denně.“

Buďánka dnes připomínají spíš mapu, která naznačuje, co a kde kdysi stálo, stráň protkaná ruinami má ale pořád silného místního ducha. „Komunisti se rozhodli, že celou lokalitu vystěhují a postaví podobný panelák jako támhle naproti, což je osmipatrový železobetonový skelet, kde mělo být ubytování pro ministerstvo vnitra a dole nějaké zdravotní středisko,“ říká Dvořák. „Po roce 89 se to zbrzdilo, ale mezitím už lidi z domků vystěhovali, dali jim náhradní bydlení, takže ty domky zůstaly prázdné. Shodou okolností, a protože tu bydleli chartisti a určitá skupina lidí, která se nedala snadno vystěhovat, tu zůstal jeden dům dole obsazený, kde bydlí Hradílkovi, a ještě nahoře dva další. Z nich se stalo takový ohnisko dalšího pozitivního vývoje. Oni se nedali, zkoušeli to ustát a ubránit.“ Zachraňme Buďánka na trojici rodin navázali, podařilo se jim dokonce domluvit se s radnicí Prahy 5, která v květnu schválila koncept revitalizace osady.

03220812.jpeg

Je to zvláštní typ výstavby, vlastně vesnice ve městě, něco raritního, domy jsou velmi jednoduše stavěný, ty nejsou nijak unikátní, ale celý ten komplex je unikátem chráněným jako urbanistický celek. Cesty, komunikace, schodiště, jednotlivý parcely, to je pořád čitelný a to se v našem konceptu snažíme rozvinout a uchránit. Cílem je udržet měřítko a tvar původní zástavby, stavět dnes repliky původních domečků je passé, vysvětluje Dvořák. Hlavní linie konceptu definují hesla kultura, sociální služby, vzdělávání, ekologie. Buďánkovští tu chtějí mít živé místo, kde by mohly fungovat obytné řemeslné dílny, ateliéry, a poskytnout některá místa neziskovkám.

Na Den architektury se právě chystají i instalace dole v prostoru bývalého hostince, které vyrábí SMRK architekti. Jejich konstrukce z latěk, které se začínají řinout z oken ruiny, byly nedávno vidět na Černém Mostě na festivalu Street For Art. „Instalujeme z větví, který budou vycházet z přírody skrz tenhle momentálně vybydlenej prostor, ovlivněnej působením přírodních vlivů. Energie se od něj teďka dostává zpátky působením místní komunity a my to chceme zobrazit,“ říkají architekti. Postupná proměna Buďánek už ve stráni začala – geodetickým a statickým průzkumem a úklidem. „V běhu je rekonstrukce prvního objektu, mlíkárny, takže už jsme vyslali pozitivní impuls ve smyslu ‚Ano, Buďánka žije.‘ Doufám, že to už bude jako sněhová koule, že se na to budou nabalovat další a další aktivity a už to pojede.“

03220666.jpeg

Čtěte také

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka