Velkou cenu Japonska vyhrál Hamilton, závod předčasně ukončila havárie

Japonský závod seriálu F1 velmi ovlivnil tajfun Phanfone. Kvůli silnému dešti byl závod přerušen a odstartován za zpomalovacím vozem. Devět kol před koncem byl za silného deště závod ukončen kvůli nehodě Julese Bianchio. Závod vyhrál Brit Lewis Hamilton před Nicem Rosbergem.

Závod v Japonsku vyhrál Lewis Hamilton před týmovým kolegou Rosbergem

Závod v Japonsku vyhrál Lewis Hamilton před týmovým kolegou Rosbergem | Zdroj: Reuters

Předpovědi o nepřízni počasí se v den závodu naplnily a start překazil silný déšť. První dvě kola vedl závodní pole safety car, poté byl závod přerušen a znovu odstartoval až po dvacetiminutovém přerušení za lepších podmínek.

Když zpomalovací vůz opustil okruh, začala velká bitva jezdců i taktik. Díky okamžité zastávce v boxech se pořadím hodně posunul Jenson Button, na čele ale zuřila bitva dvou pilotů stáje Mercedes. Na vedoucího Nica Rosberga dotíral Lewis Hamilton.

Rozhodující moment závodu přišel ve 29. kole, kdy Lewis Hamilton využili technických problémů Nica Rosberga a předjel ho. Brit si získal náskok, který udržel i po další zastávce v boxech.

Japonsko zasáhl silný tajfun Phanfone, ovlivnil i závod seriálu F1

Ve 44. kole byl závod ukončen kvůli havárii. Během prací na uklízení místa nehody Adriana Sutila havaroval na stejném místě Francouz Jules Bianchi, přivodil si zranění hlavy a byl v bezvědomí převezen do nemocnice, vrtulník nemohl kvůli povětrnostním podmínkám vzlétnout.

Vítězem nedokončeného závodu se stal Lewis Hamilton před druhým Nicem Rosbergem, náskok Brita v čele šampionátu tak vzrostl na 10 bodů. Na 3. a 4. místě skončili oba jezdci stáje Red Bull Sebastian Vettel a Daniel Ricciardo.

Velká cena Japonska, 15. závod mistrovství světa vozů formule 1 v Suzuce:
1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:51:43,021 (prům. rychlost 137,065 km/h), 2. Rosberg (Něm./Mercedes) -9,180, 3. Vettel (Něm./Red Bull) -29,122, 4. Ricciardo (Austr./Red Bull) -38,818, 5. Button (Brit./McLaren) -1:07,550, 6. Bottas (Fin./Williams) -1:53,773, 7. Massa (Braz./Williams) -1:55,126, 8. Hülkenberg (Něm./Force India) -1:55,945, 9. Vergne (Fr./Toro Rosso) -2:07,638, 10. Pérez (Mex./Force India) -1 kolo.
Průběžné pořadí MS (po 15 z 19 závodů): 1. Hamilton 266, 2. Rosberg 256, 3. Ricciardo 193, 4. Vettel 139, 5. Alonso (Šp./Ferrari) 133, 6. Bottas 130, 7. Button 82, 8. Hülkenberg 76, 9. Massa 71, 10. Pérez 46.
Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 522, 2. Red Bull 332, 3. Williams 201, 4. Ferrari 178, 5. Force India 122, 6. McLaren 121, 7. Toro Rosso 29, 8. Lotus 8, 9. Marussia 2.