V Senici na Hané pokračují archeologové v odkrývání pohřebiště z doby bronzové

Když se v Senici na Hané rozhodli opravit cestu, ještě netušili, že je pod povrchem silnice čeká překvapení. Stačilo odkrýt horní vrstvu a v hlíně se objevily kosti. Přes čtyři tisíce let staré hroby teď zkoumají archeologové.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V hrobu byly nalezeny kostěné korálky tvořící několik řad na šňůře

V hrobu byly nalezeny kostěné korálky tvořící několik řad na šňůře | Foto: Archiv Archeologického centra v Olomouci

„Nalezli jsme zde pohřebiště ze starší doby bronzové, které přičítáme takzvané Nitranské kultuře,“ říká archeolog Marek Kalábek.

„Zatím se nám podařilo vypreparovat pět kostrových hrobů různých žen a mužů, kteří zde jistě měli nedaleko svá obydlí.“

Jeden z výkopů tvarem připomíná botu a uvnitř se rýsují archeologické nálezy.

„Je to nepravidelná jáma, která byla bohužel narušená norami. Na dně jsou vidět vypreparované pozůstatky lidských kostí. Jsou zde různé obratle, dlouhé kosti a několik článků z prstů.“

„V jednom z hrobů se nalezly desítky kostěných korálků, kostěné šídlo a ozdoby z mědi. Není zcela obvyklé, aby v ploše cesty ve vesnici se takové pohřebiště nalezlo.“

„Lidé byli pochováni na levém nebo pravém boku ve skrčené poloze. Někdy se hovoří, že končetiny byly svázané,“ připomněl archeolog Marek Kalábek.

Lze rozpoznat zřetelná poloha skeletu na pravém boku ve skrčené poloze s bohatou výbavou | Foto: Archiv Archeologického centra v Olomouci

Monika Pustovková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme