Nikoho si nepouštějte domů, podvodníci ovládají spoustu triků

6. říjen 2014
Dobré odpoledne

Sdružení Nebojme se policie se snaží všem seniorům vysvětlovat, jak se vyhnout podvodům při podomním prodeji a na předváděcích akcích, zatímco Bílý kruh bezpečí už potom řeší následnou pomoc lidem, kteří už byli podvedeni a okradeni. Antonín Křoustek zdůrazňuje: „Největší tragédie se stanou, když si někoho cizího pustíme domů. Pak hrozí, že podepíšeme něco, co bychom v životě nepodepsali, a zatímco si dejme tomu připravujeme papíry k převzetí nějaké výhry, druhá osoba velmi často už mezitím hledá úspory ve vedlejší místnosti a zpravidla je i najde.“

Antonín Křoustek říká, že se často setkává s lidmi, kteří si myslí, že jsou neomylní, že mají všechno přečtené a prokouknuté a nikdy takovému podvodníkovi nenaběhnou. „Tito lidé se diví, že si ostatní do domu někoho pustí. Ale nikdo z nás není neomylný, i takové lidi dokáží podvodníci přelstít, a právě oni zpravidla končí daleko hůře.“

Jakým způsobem se jim to podaří? „Ti podvodníci jsou manipulátoři se vším všudy. Jeden z největších triků je jejich ohrané vyhráli jste! Když vám takový dopis přijde poštou, letí to do koše, protože máte čas přemýšlet. Ale když přijdou dva manipulátoři za opuštěným seniorem a řeknou mu, že vyhrál, pak ten člověk, který za nikdy nic nevyhrál, celý život jen dře, všude kolem vidí, jak se tuneluje, a najednou za ním někdo přijde s výhrou – ten okamžik překvapení způsobí to, že ztrácí ostražitost a pustí si podvodníka do domu.“

Dalším trikem jsou takzvaní zaměstnanci energetických nebo plynárenských společností, kteří se do domu dostávají pod záminkou odečtu stavu na přístroji nebo nějakých výhodných nabídek, případně nedoplatků. „Doplnil bych to o ty klasické špinavé ruce. Vracím se tadyhle ze zahraničí a rozbilo se mi auto, mohl bych si u vás umýt ruce? Jsou dva, například s manželkou, a zatímco partnerka požádá o trochu vody a jde s vámi do kuchyně, tomu druhému stačí pět minut, aby prohledal byt a věřte mi, že ty naše skrývačky najdou,“ uvádí Antonín Křoustek.

Skrývačky uspořených peněz jsou u většiny lidí podobné a podvodníci už je podle Antonína Křoustka znají. „Ti podvodníci mají jednak nějaký radar na peníze, ale ono to není tak těžké. Třeba u výhry vám řeknou: Potřebuju rozměnit. Ten člověk pak letí do zásuvky pro peníze a oni hned vidí, kde peníze má. Obvyklé známé skrýše hotovosti jsou: pod polštářem, pod matraci, v hodinách s dvířky, pod kobercem, peníze bývají schované i v mrazáku. Lupič má během dvou tří minut bohatý úlovek.“

Podle Antonína Křoustka je nutné neustále všem, nejen seniorům, opakovat: „Nikdo není nejchytřejší, na věku nezáleží, ale hlavní nikdy nepouštět nikoho do bytu pod jakoukoliv záminkou.“

autor: dak
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.