Problémy s prostitucí v obci? Najměte si bezpečnostní agenturu

7. říjen 2014

V obci Dolní Dvořiště na Českokrumlovsku mají recept na pouliční prostituci: platí bezpečnostní agentuře za to, že sexuálním pracovnicím ztěžuje situaci a pořizuje videonahrávky pro přestupková řízení.

Proč si česká města nevezmou příklad ze zahraničí, kde mají dobré zkušenosti s vyhrazenými zónami pro prostituci? Nebo snad pražský magistrát prosadí v Česku legalizaci prostituce?

„Systém se osvědčil velice dobře, pouliční prostituce z obce a přilehlých osad úplně vymizela,“ uvedla v Ranním Plusu starostka Dolního Dvořiště Helena Panská.

To, jestli se prostitutky přesunuly jinam, starostka neví. „Jakékoli naše snahy řešit situaci s Policií ČR se nepodařily. Proto jsme oslovili bezpečnostní agenturu.“

Generální ředitelka neziskové organizace Rozkoš bez rizika Hana Malinová se domnívá, že to není ideální řešení. „Zdánlivě to řeší situaci v jedné obci, ženy se ale přesouvají jinam, do obcí sousedních.“

Vyhlášky nenabízí jen možnost zakázat nebo vystěhovat ženy za hranici města, připomněla ředitelka. „Existuje i možnost se domluvit. Proč všichni chtějí jen bojovat? Proč si neříct, kde prostituci povolíme a kde ne?“

Zóny tolerance versus represe

Malinová uvedla příklad měst v Německu a Holandsku, kde problém prostituce vyřešili přesunutím do tzv. zón tolerance.

„O zónách tolerance jsme neuvažovali. Nedokážu si představit, že by obec byla pasákem. Ani si neumím si představit, kde by to bylo, kdo by to uklízel, jak by to fungovalo,“ přiznala starostka.

Zóny tolerance fungují ve spolupráci s neziskovými organizacemi, vysvětlila Malinová. „Podařilo se nejen uklidnit celou scénu, ale i zbavit ji kriminality a opravdových pasáků.“

Sto tisíc korun měsíčně, které obec platí soukromé bezpečnostní službě se prý vyplatí. „Hlídka neřeší jen prostituci, ale udržuje i veřejný pořádek, fungují víceméně jako městská policie. Uvažujeme o rozšíření jejich pravomocí,“ svěřila se Panská

Malinová takové represivní řešení vidí jako dlouhodobě neudržitelné. „Ve vztahu k voličům je ale toto řešení líbivější.“

Starostka Dolního Dvořiště řešení problému prostituce jako předvolební tah odmítá. „Navštívili jsme český parlament, jednali s policií. Tohle byla jediná a poslední možnost, které jsme se chytili.“

„Kdo tady nežil, si neumí představit, jaké to je, když vaše děti vystoupí z autobusu a vidí pasáka, jak kope na zemi do prostitutky,“ shrnula situaci Helena Panská.

autoři: rkr , oci
Spustit audio