Možná jsme na prahu další studené války, řekl ČRo k vývoji na Ukrajině Leon Panetta

Ukrajina potřebuje mezinárodní pomoc včetně vyzbrojení, aby se mohla efektivně bránit ruské agresi. V rozhovoru pro Český rozhlas to řekl bývalý americký ministr obrany a šéf CIA Leon Panetta. Spojené státy podle něj stojí na prahu nové studené války. Prioritou je mírové řešení, jestli ale Kreml neustoupí, dostane se prý do izolace, za kterou draze zaplatí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leon Panetta

Leon Panetta | Zdroj: Reuters

„Dost možná sledujeme novou kapitolu v dějinách studené války,“ zhodnotil vývoj na Ukrajině Leon Panetta, bývalý americký ministr obrany a šéf CIA, v rozhovoru, který natáčel redaktor Ondřej Bouda.

Kdo jiný než vy ale mohl tušit, že se něco takového stane? Nezanedbal jste něco, když jste byl ve funkci?

„Tušili jsme, že Putin po návratu do funkce bude více konfrontační. Nikdo ale nečekal jak moc a události na Ukrajině nás doslova zaskočily."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jsme na prahu další studené války. Musíme ale bránit svobodu a demokracii. Řekl ČRo bývalý ministr obrany USA a šéf CIA Leon Panetta

"Je to poučení pro nás pro všechny, že nesmíme projevit nic, co by si Kreml mohl vyložit jako slabost.“

A to je co konkrétně?

„Kreml z nějakého důvodu vstřícnost Západu, ochotu a snahu přijmout Rusko do mezinárodního společenství vyhodnotil jako projev slabosti. Musíme mu tedy ukázat, že se spletl, a zaplatí za své chyby.“

Jak toho ale docílíme, půjdeme snad do války kvůli okupaci Krymu?

„Určitě se zvýší vojenská přítomnost spojenců v zemích sousedících s Ruskem. Už teď se přehodnocují doktríny posledních let. A nejenom vojenské.“

„Budeme muset vyvinout nové zdroje energie. Tak, aby Rusko nemohlo své sousedy vydírat a používat energetiku jako zbraň. Chceme sice mírové řešení, ale pokud Putin neustoupí, tak se dostane do izolace, kterou draze zaplatí.“

Nebude tou dobou ale už pozdě pro Ukrajinu, která potřebuje pomoc okamžitě?

„Já jsem pro vyzbrojení Ukrajiny tak, aby se mohla efektivně bránit ruské agresi. Určitě toho pro ně můžeme udělat víc. Přestože pomáhali ve válce proti teroru i dalších operacích a celkově se chovají jako spolehliví spojenci, tak teď zůstali osamoceni jako kůl v plotě.“

Jenže nerozhněváme si něčím takovým naopak Rusko?

„Evropa už v minulosti zažila, co se stane, když jen nečinně přihlížíte, jak agresor rozšiřuje své území a proto je důležité dát hned jasně a tvrdě najevo, že něco takového je v dnešní době nepřípustné.“

Nebude pro evropské a americké politiky ale jednoduší přistoupit na nové rozdělení světa a obětovat Ukrajinu?

„Je nepředstavitelné, že by si Ukrajina, jako nezávislý stát, nemohla vybrat svou vlastní budoucnost. I když v současnosti je členství v NATO i v EU dost vzdálené právě kvůli problémům s Ruskem, které bude muset Kyjev vyřešit nejdříve.“

Opravdu očekáváte, že Moskva bude nečinně přihlížet, jak se Evropská unie a NATO rozšiřují směrem k ní?

„Moc nechápu, proč Rusko stále trvá na stereotypech z dob studené války, když může vidět, že třeba NATO se podílí na globální bezpečnosti a už dávno není namířené proti Rusku. Budeme muset Kremlu vysvětlit, že země mohou mít vztah jak s Evropou, tak s Ruskem a že na tom není nic špatného.“

Jestli se to ale podaří v dohledné době, to už Leon Panetta prý neví.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme