Je mezinárodní vojenská mise v Afghánistánu pochybná, a jsou čeští vojáci okupanti?

29. říjen 2014

Česká vláda schválila pokračování mise v Afghánistánu na další dva roky. Po tragické smrti pěti našich vojáků se ale rozproudily diskuze, jestli mají zahraniční mise smysl.

Někdejší náčelník Generálního štábu Armády České republiky a bývalý ministr obrany Vlastimil Picek v pořadu Pro a proti českou účast na afghánské kampani obhajuje.

Patříme do dvou velkých komunit, připomněl bývalý ministr obrany: Severoatlantické aliance a Evropské unie. „Jako plně integrovaný stát čelíme určité bezpečnostní hrozbě, a protože z těchto struktur čerpáme, musíme také plnit úkoly, mezi které patří i zahraniční operace.


Picek: „Nepovažuji náš příspěvek k misi v Afghánistánu za okupaci a naše vojáky za okupanty. Afghánská vláda a prezident podepsali bezpečnostní dohodu, a v podstatě pozvali tyto vojáky na své území.“

Podmínky v zemi jsou velmi složité. „Celý stát se zhroutil a oni budují nový. A snaží se ho budovat podle nějakého vzoru a naše jednotky k tomu přispívají.“


„Naši vojáci fungují v této akci jako poskytovatelé výcviku, mentoringu, a pomáhají nově vzniklé afghánské armádě při zabezpečení její činnosti,“ popsal Vlastmil Picek.

Politolog Daniel Solis označil českou mizi v Afghánistánu za zbytečnou. „Vznikla za podivuhodných okolností a nemá krytí, které by taková mise měla mít: být schválena bezpečnostní radou OSN.“


Solis: „Pokud máte v zemi tisíc ozbrojených jednotek západních států a stanete se prezidentem, tak nemáte velký prostor k tomu tyto vojáky poslat domů, z různých důvodů, ať jde už o nátlak zbrojní lobby nebo hrozby partyzánských bojů. Já bych řekl, že je to okupace.“

Politolog také zpochybňuje argumenty hrozby pro euroamerický region. „Lidé, kteří bojují v Afghánistánu, bojují za svobodu své země, a ne za její expanzi do Evropy.“

Právě útokům západních vojsk na cíle na Blízkém východě nebo v Africe vděčíme za zvýšenou míru teroristických útoků ve světě, tvrdí Solis.

Podle něj už od roku 2001 figurovali při přípravě invaze do Afghánistánu a útoku proti Talibánu lidé s velmi pochybnou reputací: lidé napojené na Irán-Contras aféru a na obchod s drogami.

„Ptejme se na otázku, proč je Afghánistán v troskách. Může za to samozřejmě jeho okupace,“ je přesvědčen Daniel Solis.

autor: tpa
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.