Část ČSSD hází protikorupčním zákonům klacky pod nohy, tvrdí projekt Rekonstrukce státu

30. říjen 2014

Organizace Rekonstrukce státu vystavila politikům vysvědčení, a někteří nedopadli zrovna nejlépe. Která strana si vedla dobře, a která má nejhorší hodnocení?

„Celkem 163 poslanců z počtu 200 podepsalo závazek. Po celý rok jsme s nimi procházeli legislativní proces, a viděli jim doslova pod ruce,“ popsal v pořadu Pro a proti ředitel organizace Frank Bold a garant projektu Rekonstrukce státu Pavel Franc.

Na základě těchto ujednání vzniklo roční vyhodnocení. „Má 40 stran, a aby všichni rozuměli, známkovali jsme od jedničky do pětky. Jsou velké rozdíly. Nejlépe vycházely KDU-ČSL, TOP 09 a nakonec i Úsvit, na druhém konci je klasicky ODS, která se nijak ve svém boji za transparentnost nezměnila.“


Franc: „ČSSD má pozitivní tvář, kterou reprezentuje pan poslanec Tejc a tu negativní, jako jsou poslanci Pleticha, Chvojka nebo ministr Chovanec, kteří protikorupčním zákonům vyloženě hází klacky pod nohy. Nerozumím tomu: buď je to nejednotnost strany, nebo neprofesionalita, nebo doslova záměr.“

Konkrétně poslanec Tejc odvedl mimořádný kus práce, chválil šéf projektu. „Kdyby všichni poslanci ČSSD byli jako on, tak bychom byli někde úplně jinde, ale tohle bylo přeci jen hodnocení stran.“

„Hlasovali jsme pro rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Kdo zákon potopil? Senátoři ČSSD. Prosadili jsme zrušení akcií na doručitele. Kdo nejvíce útočil proti zákonu? Senátoři ČSSD. Chceme průhledné financování politických stran a jednoznačné sankce za porušení transparentnosti. Kdo je proti sankcím a nezávislému kontrolnímu orgánu, který by strany kontroloval? Je to přímo premiér Bohuslav Sobotka,“ postěžoval si na sociální demokraty Franc.

Poslanec Jeroným Tejc (ČSSD) hájil tvář sociální demokracie.


Tejc: „Rozhodně si nemyslím, že by ČSSD byla nečitelná. Nelze zpochybňovat snahu strany o průhledné financování politických stran a volebních kampaní. Usilujeme o to, aby bylo jasné, že strany budou závislé na voličích, nikoli na sponzorech, a nejlépe: aby právnické osoby, tj. firmy, nemohly sponzorovat politické strany, a fyzické osoby měly limity.“

Tejc je přesvědčen, že není správné zřizovat kontrolní orgán, který by byl podřízen ministerstvu vnitra, které je politickým orgánem. „Bylo by nástrojem šikanování stran. Jsem proto, abychom tyto kompetence předali Nejvyššímu kontrolnímu úřadu nebo soudu.“

Poslanec bere vysvědčení Rekonstrukce státu s rezervou. „Problém s 9 protikorupčními body je v tom, že jsou některé konkrétnější, ale jiné obecnější. Napsat tezi je jiná věc, než napsat konkrétní zákon s konkrétními dopady.“

"Pro mě je důležité, zda mojí práci oceňují voliči, a jestli je smysluplná. Za sebe mohu říct, že s řadou v projektu hodnocených bodů jsem přišel sám a mnohem dříve než dotazník Rekonstrukce státu. Vysvědčení beru na vědomí,“ konstatoval Jeroným Tejc.

autoři: Renata Kalenská , oci
Spustit audio