ČNB bude jednat o nastavení měnové politiky, intervence zachová

Bankovní rada České národní banky dnes bude jednat o nastavení měnové politiky. Od chvíle, kdy rozhodla o intervencích, které oslabily korunu, už uplynul bez jednoho dne rok. Počáteční nevole veřejnosti ze zásahu bankéřů po dvanácti měsících vyprchala.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference ČNB - České národní banky, Miroslav Singer

Tisková konference ČNB - České národní banky, Miroslav Singer | Foto: Filip Jandourek

K očekáváním spojených s intervencí patřilo i zastavení nebezpečného poklesu inflace. To se podle ekonoma společnosti Deloitte Davida Marka vyplnilo.

„Intervence a slabší koruna pomohly zabránit deflaci. Podíváme-li se na vývoj cen v zahraničí nebo na vývoj cen ropy a potravin, je zřejmé, že by se nyní česká ekonomika potýkala s deflací a pravděpodobně i s jejími negativními ekonomickými důsledky.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké dopady mají intervence ČNB na naší ekonomiku zjišťovala Jitka Hanžlová

Slabší koruna pomohla vývozcům, zdražila dovážené zboží včetně ropy a plynu a prodražila lidem cesty do zahraničí. Podniky si na ni ale celkem rychle zvykly a přizpůsobily se.

„To strašení tím, jak negativně to bude dopadat na firmy, bylo trochu přehnané. Je fakt, že nám trošku přeje štěstí, protože klesá cena ropy a tím pádem pohonné hmoty nejsou tak drahé,“ říká předseda asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

Pro podniky je také důležité, že se mohou spolehnout na to, že v nejbližší době koruna nebude posilovat, protože centrální banka opakuje, že intervence jen tak neopustí. A firmy tomu mohou přizpůsobit své finanční plánování.

Pro ekonomiku, která více než polovinu své průmyslové produkce vyváží, je slabší koruna výhodou. Podle ekonoma Komerční banky Jiřího Škopa příznivý vliv intervencí dokazuje i analýza, kterou v bance vypracovali.

„Na začátku samozřejmě byly určité negativní dopady skrze vyšší ceny, nicméně pokud se zlepší zaměstnanost a bude tlak na vyšší růst mezd, potom se bude lépe dařit i domácnostem a budou moct více utrácet.“

Propad kupní síly

Zatím ale Česká republika dál propadá v evropském žebříčku kupní síly obyvatelstva. Ten sestavuje společnost Incoma GfK. Česká republika je v Evropě na 26. místě. Loni byla na 24. a v roce 2010 na 23. místě. Letos je na tom lépe než my například Slovensko, Litva nebo Estonsko. Hůře je na tom třeba Polsko a Maďarsko.

Z makroekonomického hlediska ale měly intervence české národní banky pozitivní vliv. Podle Davida Marka ze společnosti Deloitte to dokládá i reálný výkon ekonomiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Postoj odborů k měnovým intervencím vysvětlil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula

"Za posledních 12 měsíců se zlepšily prakticky všechny důležité ukazatele vývoje české ekonomiky. Exportem počínaje, přes domácí poptávku až po informace o nezaměstnanosti, která výrazně klesla. Všechno ukazuje na to, že intervence přispěly k tomu, aby se stav ekonomiky výrazně zlepšil.“

Bankovní rada České národní banky opakovaně zdůrazňuje, že neukončí intervenční režim dříve než v roce 2016.

„Už by se intervence konat neměly a koruna se měla vrátit do přirozeného stavu, to znamená přirozeného posilování,“ míní ale šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

„A banka uvažuje o udržení kurzu do roku 2016. Nás ale samozřejmě zajímá, jakým způsobem chce z toho režimu vystoupit a a pochopitelně s tím souvisí i termínování možného vstupu do eurozóny.“

Vývozci jsou spokojeni

Jako přínosné pro český export hodnotí intervence Jiří Grund, předseda Asociace exportérů. „Na asociaci jsme přínos počítali a vyšlo nám, že zhruba přínos pro českou ekonomiku je 15 miliard korun měsíčně.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O intervencích debatovali Jiří Grund, předseda Asociace exportérů a Libor Dupal, předseda představenstva Sdružení českých spotřebitelů

Podle jeho názoru by ČNB měla ještě pokračovat. „Nejlepší by to bylo až do období, až vstoupíme do eurozóny. Pro český export je výhodné, aby to bylo co nejdéle.“

Zastáncem intervencí naopak není Libor Dupal, předseda představenstva Sdružení českých spotřebitelů. Připustil, že statistiky vypovídají o oživení trhu, ale vlivů na ceny a poptávku je více. „Neodvažoval bych se říci, že je to vlivem centrální banky.“

„Na rozdíl od exportérů nejsem příznivcem sociálních inženýrských zásahů,“ poznamenal Dupal. „Je to umělý zásah. Pokud to mohu malinko paušalizovat, tak se v posledních 10, možná 20 letech se ukázalo, že banky se snažily intervenovat, nebo řešit situaci na trhu tím, nebo oním způsobem.“

„A jak se jim to podařilo, to nám světová krize ukázala. Takže ono to s intervencí ze strany bank není úplně košér,“ uvedl Dupal.

Kurz koruny | Foto: Český rozhlas

Jitka Hanžlová, Dominika Bártová, Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme