Další titul pro bratry Márqueze. Álex ovládl Moto3

Poprvé v historii jsou dva bratři mistry světa v závodech silničních motocyklů. Španěl Álex Márquez se stal šampionem v nejslabší kategorii Moto3 a napodobil triumf svého bratra Marca v královské třídě MotoGP. V posledním závodu sezony ve Valencii mu stačilo třetí místo, aby za sebou v celkovém pořadí šampionátu udržel Australana Jacka Millera, který dnes vyhrál. Marc zase korunoval sezonu rekordním 13. vítězstvím.

Álex Márquez oslavuje svůj triumf v Moto3

Álex Márquez oslavuje svůj triumf v Moto3 | Zdroj: Reuters

Český nováček v Moto3 Karel Hanika zakončil mistrovství světa desátým místem ve Velké ceně Valencie, bodoval i třináctý Jakub Kornfeil.

Osmnáctiletý Álex Márquez vedl před posledním závodem o 11 bodů před Millerem, nakonec ho porazil o dva body. Australskému jezdci nepomohlo ani to, že v sezoně nasbíral šest vítězství - nejvíc ze závodníků Moto3. Ve Valencii vyhrál o 155 tisícin sekundy před Španělem Isaacem Viňalesem, Márquez ztratil necelou sekundu.

Hanika po startu z šesté příčky jezdil v úvodu závodu na pátém místě, ale pak se propadl. Desátým místem zaostal o jedinou příčku za svým maximem, kterého dosáhl v předchozím závodu v Malajsii. Ve své premiérové sezoně nasbíral 44 bodů a obsadil 18. místo. Kornfeil skončil s 97 body dvanáctý. Oproti loňsku získal více bodů, ale o jednu příčku si pohoršil.

V MotoGP zpečetil zisk druhého mistrovského titulu třináctým vítězstvím v sezoně Márquez a překonal rekord Micka Doohana v počtu výher v královské třídě v jedné sezoně. Slavný Australan v roce 1997 opanoval 12 závodů z 15, letos se jelo Velkých cen 18.

"Mám radost z toho, jak to šlo, možná ještě víc než v Japonsku, když jsem získal titul. Tohle je třešnička na dortu," uvedl Márquez, jehož k dnešnímu vítězství motivoval i úspěch bratra Álexe. "Je to velký den pro naši rodinu. Během závodu jsem si na bráchu několikrát vzpomněl, jak mi říkal, že mám jet dobře," dodal.

Po čtyřech nedokončených závodech za sebou se dostal do cíle Karel Abraham, ale na body nedosáhl. Český jezdec dojel v dějišti svého jediného triumfu v mistrovství světa, jehož dosáhl v roce 2010 při rozlučce s třídou Moto2, na sedmnácté pozici. Stejné místo mu patří i celkově v šampionátu.

Velká cena Valencie, závěrečný závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. Miller (Austr./KTM) 40:10,983, 2. I. Viňales (Šp./KTM) -0,155, 3. Á. Márquez (Šp./Honda) -0,955, 4. Kent (Brit./Husqvarna) -1,572, 5. Rins (Šp./Honda) -2,251, 6. Vázquez (Šp./Honda) -2,508, ...10. Hanika -4,363, 13. Kornfeil (oba ČR/KTM) -5,959.
Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. Á. Márquez 278, 2. Miller 276, 3. Rins 237, 4. Vázquez 222, 5. Fenati (It./KTM) 176, 6. Masbou (Fr./Honda) 164, ...12. Kornfeil 97, 18. Hanika 44.

Moto2: 1. Lüthi (Švýc./Suter) 43:08,366, 2. Rabat (Šp./Kalex) -0,133, 3. Zarco (Fr./Caterham Suter) -10,728, 4. Salom (Šp./Kalex) -13,014, 5. Simeon (Belg./Suter) -13,689, 6. Aegerter (Švýc./Suter) -14,706.
Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. Rabat 346, 2. Kallio (Fin./Kalex) 289, 3. M. Viňales (Šp./Kalex) 274, 4. Lüthi 194, 5. Aegerter 172, 6. Zarco 146.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 46:39,627, 2. Rossi (It./Yamaha) -3,516, 3. Pedrosa (Šp./Honda) -14,040, 4. Dovizioso (It./Ducati) -16,705, 5. Crutchlow (Brit./Ducati) -16,773, 6. P. Espargaró (Šp./Yamaha) -37,884, ...17. Abraham (ČR/Yamaha) -1:02,389.
Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. M. Márquez 362, 2. Rossi 295, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) 263, 4. Pedrosa 246, 5. Dovizioso 187, 6. P. Espargaró 136, ...17. Abraham 33.